Email Pazarlama’da Tıklama Oranı, Açılma Oranı ve Ayrılma

Toplu mail gönderiminde istenilen sonuçlara ulaşmak zaman gerektiren bir süreç. Bunlardan mail göndermeden önceki ve sonraki dönemler olarak ikiye bölerek bahsedelim. Mailinizi nasıl tasarladığınız, hangi email marketing firması ile gönderim gerçekleştirdiğiniz, gönderilerinizin postaladığınız adrese ulaşıp ulaşmadığı gibi konuların her biri ayrı ayrı üzerinde durulması gereken noktalardır. Diyelim ki bunların tümünü doğru şekilde gerçekleştirdiniz. “Her şey tamamlandı” sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Burada devreye işin ikinci kısmı girecektir. Yani toplu mail gönderimi sonrası yapılacak olan raporlama ve analizler.

Markanızın satış hacminin genişlemesini istiyorsanız offline kaynaklara olduğu kadar dijital pazara da yönelmeniz gereklidir ve dijital pazarlama içerisinde toplu mail gönderim süreci en iyi şekilde yönetilmelidir. Email marketing en hızlı satışa dönüşen pazarlama yöntemidir ancak doğru kullanılırsa. Oturduğunuz yerden bastığınız bir tuşla binlerce potansiyel müşterinin cep telefonuna yeni ürününüzün reklamını bırakabilirsiniz. Ama aynı anda binlerce insan sizle ilişkisini kesebilir de.

Günümüz teknolojisinde artık her şey takip edilebilir bir hal aldığından toplu mail gönderdiğinizde müşterilerinizin bunlara ne tip reaksyonlar gösterdiklerini ölçebiliyorsunuz. Kim tıklamış, kim açmış veya kimler artık sıkılmış ve sizden mail almak istemiyor? Bunların tümünü bir email marketing firmasıyla çalışarak öğrenmeniz mümkün. Mail pazarlama statejinizi oluşturmak ve ulaşılabilirliğinizi sağlamak için bu şarttır da.

Açılma Oranı

Açılma oranı (Open rate) giden maili kimlerin açtığını gösterir. Yani mailiniz inboxa düşmüş, konu satırı ile kullanıcının dikkatini çekmiş ve kullanıcı maile bakmış. Görsel varsa bunlar yüklenmiş.

Tıklama Oranı

Tıklama oranı Click To Rate (CTR) gönderdiğiniz maile kimlerin tıkladığını yani ebülteninizin herhangi bir noktasına kimlerin tıkladığını ve web sitenize yönlendiğini gösterir. Ebülteninizde bir ürün veya hizmet kullanıcının dikkatini çekmiş ve daha fazla bilgi almak istiyor.

Ayrılma Oranı

Ayrılma oranı Unsubscribe, mail gönderdiğiniz kişi artık sizden mail almak istemediği için “Üyeliği sonlandır” butonuna yönelmiştir. Email marketing firmanız tarafından raporlama değerlerinde sunulan feedbackloop, unsubscribe list, hard ve soft bounce gibi bildirimlerden ayrılma hareketlerini değerlendirmeli ve mail gönderiminizi bunlara göre yönetmelisiniz.

Raporlama ve Analiz Yol Haritanızdır

Bu parametrelerin her biri tek başına daha sonra yapacağınız gönderimler için ipucu vermektedir. Nasıl bir mail pazarlama stratejisi gütmeniz gerektiğini size söyleyecek olan kısım burasıdır. Çalıştınız çabaladınız mailinizi gönderdiniz ve şimdi elinize bir karne veriliyor. Başarılarınızı ve düşük notlarınızı görmeli, bunlardan dersler çıkarmalısınız.

Açılma oranınızın iyi olması demek toplu mail gönderimlerinizin datanızın ilgisini çektiği onlarda merak uyandırdığı anlamına gelmektedir. Aksine mailiniz açılmıyorsa bir takım değişikliklere gitmeniz gerekiyor. Üyelerinizin dikkatini çekecek ve onu size bağlayacak bir şeyler yapmanız, bununla birlikte konu satırınızı geliştirmeniz gerekmekte.

Tıklama oranı ile datanızın hangi ürünlerinize ilgi duyduğu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Tüm datanın aynı ürünleri beğenmesi mümkün değildir. Aynı şekilde her yaş aralığı için de bu geçerlidir. 18 yaşında bir erkeğe buzdolabı reklamı yapmanız onun dikkatini pek çekmeyecektir. Tıklama oranlarını analiz ederek kendinize, kullanıcılarınıza nelerle hitap etmeniz gerektiği konusunda bir yol haritası çıkarabilirsiniz. Akabinde toplu mail segmentasyonu ile nokta atışlar yapabilirsiniz. Çikolata reklamına daha çok 18-25 yaş arası tıklıyorsa bu gruba çikolata sunmak gibi.

Toplu mail pazarlamanın cilvelerinden biri ayrılmadır. Kimse mevcut datasının azalmasını istemez ama gönderim sırasında bunlarla karşılaşmak olağan bir durumdur. Ya içeriğinizde bir hata vardır ya da gönderim frekansınızda. Haftada 2 ebülten göndereceğim dediğiniz bir kullanıcıya 5 gönderi yapıyorsanız onu kaybetmeniz gayet normal olacaktır. Çünkü taahütünüze bağlı kalmadınız ve üyenizi sıktınız. Ayrılma oranı mevcut datanın %1 veya %2’sini geçmemelidir. 50 bin kişilik bir datanın %5’inin ayrılması büyük bir rakamdır ve bir yerlerde bir yanlışlık var demektir.

www.message34.com

Email Pazarlama’da Tıklama Oranı, Açılma Oranı ve Ayrılma yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.