Email Marketing Nedir?

Email marketing günümüzde pek çok firma, kurum, kuruluş, hatta kişisel marka tarafından kullanılan bir araçtır. Bu araç genellikle kurum ya da kuruluşların müşterilerinin, paydaşlarının ya da iş ortaklarına haber sağlamak aracıyla kullanılmaktadır. Diğer taraftan da hizmet ya da ürün satın aldırmak içinde kullanılan çok etkili bir pazarlama trendidir.

Pazarlama alanında çok etkili olan bu trend pazarlamacılar tarafından kullanılan önemli araçlardan bir tanesi haline gelmiştir. Çünkü pazarlamacılar email marketing aracını kullanarak, potansiyel müşterilere ve hedef kitlelere kolaylıkla ulaşarak etkileşim yaratıp işlerini tanıtabilir, ayrıca şirketlere satış ve web trafiği sağlayabilirler.

Email marketing trendleri, aylık ya da haftalık olarak hedef kitlenize ulaşıp markanızın bilinirliğini ve satış hedeflerini yükseltecektir.

Email Marketing Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

e_mail_marketing_nedir?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Email marketing yapmak oldukça kolay ve zahmetsiz bir işlemdir. Büyük işletmelerin yanı sıra küçük işletmelerin de rahatlıkla kullanacağı bir işlemdir. Örneğin web sayfanızda haber bülteni aboneliği ya da kayıt seçeneği oluşturarak hedef kitlenize kendinizi hatırlatarak marka bilinirliği oluşturabilirsiniz.

Diğer pazarlama seçeneklerine göre hem kolay hem de düşük maliyetli olan email marketing aynı zamanda oldukça etkili bir yöntem olarak da bilinir.

Her ne kadar müşterileri rahatsız eden bir pazarlama yöntemi olarak bilinse de yapılan anket çalışmalarına göre %59 satın alma alışkanlıklarında email marketing etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Etkisi çok fazla olan bu pazarlama yöntemini yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

 • Öncelikli olarak hitap edeceğini ve email gönderimi yapacağınız müşteri listesini oluşturmalısınız. Bu liste; sizden email almak isteyen aboneleriniz ve üyelerinizden oluşmalıdır. Aksi halde sizden email almak istemeyen aboneler ve müşteriler kötü geri dönütler yaparak markanızı zedelemenize neden olabilirler.
 • Markanız global anlamda bir marka ise ve tüm müşterilerine email marketing yapacaksa eğer kullanmakta olduğunuz pazarlama sisteminin “CAN-SPAM” kurallarına uyup uymadığından emin olmalısınız. ABD’ de bulunan kullanıcılara posta alımını durdurma hakkı veren bu yasa ihlal edildiği taktirde ceza almanıza neden olabilir.
 • Hedef kitlenize yollayacağınız emaillerin mümkün olduğunca farklı içerikli olmasına dikkat edin. Sürekli satın alma üzerine yapılan email marketing çalışmaları bir süre sonra, müşterinin emailinizi açmadan silmesine sebebiyet verecektir.
 • Müşterilerinize email atarken uygun üsluplar kullanmak her zaman marka imajınıza olumlu katkı sağlamaktadır.
 • Email marketing yaparken düzenli bir email gönderim takvimi oluşturmak, pazarlama açısından olumlu bir imaj yaratır. Bu yüzden markanıza uygun email gönderim takvimi oluşturup emaillerinizi bu takvime göre göndermelisiniz.
 • Analistlerin yapmış olduğu araştırmalar sonucu, mobil cihazların artması sonucunda emailler çoğunluk olarak mobil cihazlardan kontrol edilmektedir. Bu sebepten dolayı emaillerinizin tasarımını mobil cihazlara göre optimize ettiğinizde emin olun.

Email Marketing Nasıl Yapılır?

e_mail_marketing_nedir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Email marketing’e başlamak için ilk olarak bir liste oluşturup ardından, bir kayıt email taslağı hazırlamak gerekiyor son olarak da yeni bir email kampanyası oluşturup hedef kitlenize sunmanız gerekir. Tüm bu süreçleri adım adım sizler için derledik.

 • Email Marketing Hesabı Açın

Email marketing kampanyanıza başlamadan önce Message34’ün güçlü email pazarlama alt yapısı ile başlamak için iletişime geçebilirsiniz.

 • İlgi Çekici Ol

İlgi çekici bir Pop-Up bülten aboneliği listesi oluşturarak sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilerin dikkatini çekip, uzun vadede müşterinin email listemizde kalıcı olmasını sağlar.

 • Demografik Özelliklere Ayırın

Demografik özelliklere göre email marketing yapmak işinizi daha fazla kolaylaştıracaktır. Sebebi ise müşterilerinizi ya da abonelerinizi genç-yaşlı diye gibi belirgin kategorilere ayırmak kategorilere özel kişiselleştirilmiş email hizmeti sunma kolaylığı yaratır.

 • Aktif Kullanıcılarınızı Hedefleyin

Email listenizde gerçek anlamda belirlemiş olduğunuz periyotlarda aktif olan kullanıcıları belirlemeniz yarar sağlar. Çünkü elinizde pasif ama çok sayıda müşterie mail listesi olmasından ziyade daha minimumu seviyelerde ama aktif müşteri email listesinin olması, emaillerinizin etkileşiminin daha fazla olmasını sağlar.

 • HTML Kodlarınızı Test Edin

Email tasarım şablonu oluştururken çoğunlukla tasarım tekniği olan, HTML kodları kullanılır. HTML kodlarıyla email tasarım şablonu oluştururken çok dikkatli olunması lazım, aksi halde hedef kitlenize ve potansiyel müşterilerinize hitap etmeyen email şablonları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sebepten dolayı doğru ölçeklendirme ve uyumluluk emaillerinizin, gönderdiğiniz abonelerinizin spam kutusuna düşme ihtimalini en aza düşürecektir.

 • Gönderdiğiniz Emailleri Test Edin

Gmail, Hotmail gibi email servisleri çok titiz davranacaklarından dolayı belli risklere sahiptirler. Bu yüzden dolayı emailinizi abonelerinize göndermeden önce mutlaka test edip spam ihtimalinin en az seviyelerde olduğundan emin olun.

Email Marketing Avantajları

 • Email listeniz sizden email almak isteyen kişilerden oluşur. Bu oluşum web sayfanıza abone artışını sağlar.
 • Email marketing oluşturmak için çok fazla alternatif tasarım haklarınız vardır. Tasarım konusunda tamamen özgürsünüzdür.
 • Email marketing sayesinde kişiye özel özelleştirilmiş emailler yollayabilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenizi daha özel hissettirerek onları kendinize daha rahat çekebilirsiniz.
 • Hedef kitlenize yolladığınız email diğer kişilere iletmesini kolaylaştırır. Böylelikle ağızdan ağıza pazarlama yolunu da çok rahat ve kolay bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz.
 • Emailinizi yolladığınız hedef kitle istediği her an Böylelikle yaptığınız pazarlama şekli sürekli göz önünde olmuş olacaktır.
 • Email marketing diğer pazarlama türlerine göre daha düşük bir pazarlama türüdür.
 • Çevre dostu bir pazarlama türüdür.
 • Email marketing ’in ROI getirisi %3800’dür. Bu da demek oluyor ki yapılan her email harcamasının getirisi 38 TL’dir.

Email Marketing Hata Kabul Etmez

 • Email stratejiniz doğru yapılmadığı taktirde emailiniz potansiyel kitlenizin spam klasörüne düşebilir.
 • Emailleriniz cep telefonu, bilgisayar, tablet gibi bir çok cihazda uyumlu olacak şekilde işlevsel olmalı. Bu yüzden hem işlevsel açıdan hem de tasarımsal açıdan tüm cihazlara uyumlu olmalı.
 • Yüksek boyutlara sahip emailler yavaş ineceğinden dolayı hedef kitlenizin size olan ilgisini kaybetmesine neden olabilir.
 • Başarılı bir email kampanyası oluşturmak için, kaynaklara ve becerilere sahip olmanız gerekir.

7 Adımda En Etkili Email Marketing Stratejileri

e_mail_marketing_nedir?

Emaillerinizi Kişiselleştirin

Emaillerinizi kişiselleştirmeniz hedef kitleniz ile bağ oluşturmanızı sağlayacağından dolayı, marka bilinirliğinizi daha üst seviyelere taşıyarak markanız ve hedef kitleniz aranızda duygusal bağ oluşturarak, sunduğunuz hizmeti satın almaya teşvik edecektir. Böylelikle oluşturduğunuz email marketing stratejileri satışa dönüşecektir.

Emaillerinizi Sürekli Optimize Edin

Önceden oluşturduğunuz emaillerinizi elinizdeki verilere göre tekrar tekrar düzenleyin gerek öncesinde oluşturduğunuz mesajınızı ya da tasarımınızı sürekli olarak optimize ederek daha fazla gelir verim elde edebilirsiniz.

Mobile Uyumluluğuna Dikkat Edin

Yapılan araştırmalara göre Mobil cihazlarda email kullanan kullanıcı sayısı çok fazla olduğundan, mobil uyumluluk dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisidir. Emailleriniz tüm cihazlarda uyumlu olmasının yanı sıra mobile de uyumluluğuna da dikkat edilmeli.

Zamanlamayı Doğru Hedefleyin

Bu noktada hedef kitlenizi iyi bir şekilde analiz etmek önemli noktadır. Onların yaşam stillerini doğru analiz edip analizler sonucunda bir email zamanlaması oluşturulmalıdır. Aksi halde emailerinizden verim alamazsınız ve emaillerinizin açılma oranları çok düşük olur.

Uygun Harekete Geçirici Mesaj Oluşturun

Etkileyici ve akılda kalıcı CTR cümleleri her zaman hedef kitlenizi harekete geçirip psikolojik olarak, hizmetinizi satın almaya harekete geçirir. Ayrıca dikkat çekici olması emailinizin açılma oranlarını da yükseltir.

Görseller İle Hikayenizi Zenginleştirin

Görseller ile zenginleştirilen emaillerinizin açılma oranları daha yüksektir. Daha önce etkileşim kurduğunuz müşteriler için, görseller ile zenginleştirdiğiniz hikayenizi daha fazla merak ederek sizden gelen emailleri daha fazla merak eder. Bundan dolayı da görseller ile zenginleştirilmiş email hikayeniz mesajı karşı tarafa iletmenin benzersiz yoludur.

Takipte Kalın

Email marketing stratejinizi potansiyel kitlenize sunduktan sonra tüm süreci takip etmelisiniz. ROI dönüşüm oranlarını, email açılma oranlarını, spam’a düşme oranları gibi tüm metrikleri inceleyerek email stratejinizi optimize ederek daha fazla verim elde edebilirsiniz.

7 Adımda En Etkili Mail Marketing Stratejileri yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.