Pazarlamanın dijital kolu son dönemde en çok yatırım yapılan alanların başında gelmektedir. Sektörde dijital pazarlama içerisinde birçok pazarlama tekniği kullanılmasına karşın email marketing bu konuda aldığı başarılı geri dönüşlerin yarattığı fark ile kendisini öne çıkardı. Küçük büyük her türlü girişimde ürününün daha çok kitleye ulaşması ve beklenen sonuçların alınabilmesi için mailing çalışmalarının doğru şekilde gerçekleştirilmesi gerekir.

Eposta pazarlama için en önemli konuların başında doğru konu başlığı seçimi gelmektedir. Web siteniz veya sosyal medya hesaplarınız güncel ve gerekli akışları sağlayabilen bir yapıda olabilir. Ürününüz çok kaliteli ve uygun fiyatta olabilir veya yüksek bir üye veritabanı oluşturmuş olabilirsiniz. Ancak üyelerinizle mailing aracılığıyla kurduğunuz iletişim, pazarlama dinamiklerine uygun şekilde gerçekleştirilmiyorsa hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ebültenlerinizi gönderdiğiniz üyeleriniz ile ilk teması kurduğunuz alan konu başlığı satırıdır. Kapısını çaldığınız kullanıcının sizi içeri alıp almayacağı bu aşamada belli olur.

Doğru Konu Başlığı Seçimi için 5 İpucu

1- Marka Bilinirliğinizi Kullanın
Kullanıcılarınız emailiniz ile karşılaştığında sizi tanımalıdır. Genellikle kullanıcılar daha önce nerelere üyelik aldıklarını hatırlamazlar. Amacınız kendinizi tanıtmak, ilgi çekmek ve onları içeriye davet etmek olmalıdır. Konu başlığı markanızın temsil edildiği alandır. Unutulmamalıdır ki email açılmış veya açılmamış olsun gönderdikleriniz potansiyel müşterilerinizin listesinde yer alacaktır. Sadece bununla bile üyelerin markayla psikolojik bağ kurması mümkündür.

2- Konu Başlığınızı Kısa Tutun
Konu başlığı satırı önizlemede gözükmeyecek şekilde çok uzun tutulmamalı ve rastgele yazılmamalıdır. Bilgi en kısa yoldan aktarılmalı, reklam ve haber dili birbiriyle harmanlanarak samimi bir dil oluşturulmalıdır. Markanın itibarını zedelememek için mesajın doğru ifadelerle ve imla kurallarına uygun olarak yazılması çok önemlidir. Bunlarla birlikte başlık ya ilk harf büyük geri kalanı küçük ya da tüm harfler büyük şekilde yazmalıdır. Tüm harfler büyük olacak şekilde yazım tavsiye edilmemektedir. Ancak kısa bir konu başlığı girilecekse bu kullanılabilir.

3- Merak Uyandırın
Konu başlığı bunu okuyan kişide merak uyandırmalı ve “Acaba içeride ne var?” dedirtmelidir. Abartıya kaçmayan ölçülü ve samimi bir reklam dili kullanılmalıdır. Ayrıca başlık içerikle uyumlu olmalıdır. Kullanıcı, burada taahhüt edilen her şeyi ebülten üzerinde görmelidir. Aksi olursa güven ve saadakat kaybı oluşacaktır. Aynı zamanda kullanıcı mailinizi açtığında bülten içerisinde konu başlığında belirtilen ürün veya hizmetle ilgili bilgi ile birkaç saniye içerisinde temas kurmalıdır.

4- Üyelerinizi Özel Hissettirin
Mailingin üye veritabanının kişisel özelliklerine göre yapılması daha hızlı geri dönüş alımını destekler. Konu başlığı kullanıcıların demografik bilgilerine göre özelleştirilebilir. Konu satırında yaş, cinsiyet, yaşanılan bölge gibi parametrelerin belirtilmesi kullanıcıya kendini özel hissettirerek gerekli aidiyet duygusu oluşturacak ve markaya ilgi duymasına yardımcı olacaktır. Bunları daha da ileriye taşıyarak üyelerin ilgi alanlarına veya özel günlerine göre konu başlığı belirlemek en başarılı sonuçların alınmasını sağlayacaktır.

5- A/B Split Test
İçeriği hazırlanan mailing gerçekleştirilmeden önce konu başlığı farklı varyasyonlar ile iki gruba gönderilerek okunma oranları test edilebilir. Böylece etkisi analiz edilen en uygun konu başlığı seçilmiş olur ve pazarlama hedefine ulaşır.

www.message34.com

Doğru Konu Başlığı Nasıl Belirlenmelidir? yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.