Bilindiği üzere dijital pazarlamanın önemini artırmasıyla birlikte insanların ilgisini çeken sektörlerden biri de E-Mail Marketing olmuştur. E-Mail Marketing insanlara e-posta göndererek onlara ürününüzü tanıtmanızı ve indirim yapıyorsanız indiriminizi duyurmanızı bu yolla da ürünlerinizi daha çok satmanızı sağlayan bir pazarlama tekniğidir.

Siz de çağın dinamiklerini takip ederek E-Mail Marketing yapmak istiyor olabilirsiniz fakat nereden başlamanız gerektiğine dair bir fikriniz olmayabilir. Böyle bir durumdaysanız eğer başlamanız gereken noktayı biz size söyleyelim; E-Mail Marketing yapmak için öncelikle müşterilerinizin e-posta adreslerinden oluşan bir data elde etmelisiniz.

Bu yazımız E-Mail Marketing yapmadan önce nasıl mail adresi datası elde edeceğini öğrenmek isteyenler için önemli bilgiler içermektedir. Dileriz keyifle okursunuz.

E-Mail Marketing Datası Elde Etme Yöntemleri

E-Mail Marketing söz konusu olduğunda data en önemli olgulardan biridir. Sektörde çalışanlar farklı yollardan data elde ederek satış yapma olasılıklarını artırmak istemektedir. E-Mail Marketing sektöründe e-posta adresi datası elde etmek için izleyebileceğiniz birkaç yöntem vardır. Bunlar;

Tüketicinin Dikkatini Çekin

E-Mail Marketing yaparken listenize eklediğiniz her bir mail adresinin satışlarınızı artırma olasılığı olduğunun farkına varın. Bu nedenle de markanızla birlikte daha çok mail adresine ulaşmayı hedefleyin. Verdiğiniz reklamlarla, hazırladığınız projelerle ya da ürün gamınıza eklediğiniz yeni bir ürünle dikkat çekerek tüketicilerin sizi merak etmesini sağlayın. Sizi merak eden müşteriler markanızdan daha çok haber almak isteyecektir.

Sitenizde ‘Kişisel Bilgi Formu’nu Görünür Bir Yere Koyun

Dikkatini çektiğiniz tüketici soluğu markanızın internet sitesinde alacaktır. Çünkü belirttiğimiz gibi hazırladığınız reklamlar ve içerikler sayesinde sizi merak eden müşteriniz markanıza dair daha çok bilgiye sahip olmak isteyecektir. Bu durum, karşınızdaki kişinin mail adresini alabilmeniz için ayağınıza gelen bir fırsattır. Web sitenizde görünür bir yere ‘Kişisel Bilgi Formu’nu koyarak bu kişinin mail adresini sizinle paylaşmasına ortam yaratabilirsiniz.

Pop-up’lardan Yararlanın

Herhangi bir tüketici alışveriş yapmak için e-ticaret sitenizi ziyaret etmiş olabilir. Bu kişinin sizinle daha uzun süre etkileşimde kalması ve E-Mail Marketing datanızda yer alması için yapmanız gereken şey; pop- up’lardan yararlanmak olacaktır. Şöyle ki kişi sitenizde gezinirken karşısına bir pop-up çıkmasını sağlayabilir ve örneğin ‘Bizi Takip Edin’ başlığıyla karşınızdaki kişiyi mail adresini sizinle paylaşmaya teşvik edebilirsiniz.

E-Bültenlerin Gücünden Yararlanın

Markaların periyodik zamanlarla listelerindeki kişilerle güncel haberleri paylaştıkları dijital bültenlere e-bülten denir. Tüketiciyi hazırladığınız e-bülteni takip etmeye davet ederek daha çok kişinin mail adresine ulaşabilirsiniz ve bu kişileri e-posta listesi datanıza ekleyebilirsiniz. E-bülten hem sizin müşterilerinizle daha çok etkileşim kurmanız açısından hem de belirttiğimiz gibi yeni mail adreslerine ulaşmanız açısından oldukça işlevsel bir yoldur.

Markanın Şubelerinden de Data Elde Edin

Hemen hemen her şeyin dijitalleşmeye başladığını söylemek mümkün. Fakat alışveriş yapma davranışını değiştirmeyi kabul etmeyen bir tüketici grubu da mevcut. Bu grup e-ticarete mesafeli duruyor ve kullanacağı ürünleri mağazaya gidip doğrudan deneyimleyerek almayı tercih ediyor. Her ne kadar bu grup vurguladığımız gibi e-ticaretten uzak olsa da; yaptığınız kampanyaları E-Mail Marketing aracılığıyla bu tüketici grubuna da duyurmalısınız. Çünkü bu durum mağaza satışlarınızı artıracaktır.

Takip Ettiğiniz Kişi Aracılığıyla Daha Çok Kişiye Ulaşabilirsiniz

Bir tüketicinizin mail adresini aldığınızı düşünelim. Bu tüketici sayesinde datanıza yeni mail adresleri eklemek eminiz sizin de hoşunuza gidecektir. Bunun için yapmanız gereken şey; bir Arkadaş Formu oluşturmak ve mail listenize yeni eklediğiniz kişiyi markanızdan arkadaşına bahsetmesi için teşvik etmek… Bunun için örneğin arkadaş formumuzu 5 arkadaşıyla paylaşanlara ilk alışverişlerinde yüzde 10 indirim gibi ufak bir kampanya yapabilirsiniz.

Datanızdaki Kişilerden Onay Alın

Yasalara göre tüketicilere izinsiz e-posta ve kısa mesaj yollamanız yasak. Yani datanıza eklediğiniz mail adreslerine istediğiniz gibi reklamlarınızı atmanız mümkün değil. E-Mail Marketing’i yasalara uygun yürütmek için öncelikle karşınızdaki kişiden sizden gelecek mailleri istediğine dair onay almalısınız. Eğer karşınızdaki kişi sizden gelen mailleri almak için onay vermezse ona e-posta atarak yasaları ihlal etmeyin. Maillerinizi almayı kabul etmeyen kişiye mail atmanız yasaları ihlal ediyor olmanızın yanı sıra markanızın itibarı açısından da kötü olacaktır.

Görüldüğü üzere E-Mail Marketinge başlamanın öncelikli adımı; e-posta datası oluşturmaktır. Siz de bu yolculukta daha çok satış yapmak için kendinize bir data oluşturmalısınız. E-posta datası oluşturmanın önemini daha detaylı bir şekilde incelemek isterseniz ‘E-Mail Listesi Oluşturmak Markanızın Gelirini Artırır Mı?’ yazımızı da okumanı öneririz.

Bu işi sizin yerinize daha profesyonel kişiler yapsın isterseniz; size bir E-Mail Marketing Ajansı ile çalışmanızı öneririz.

Eğer E-Mail Marketing ile yaptığınız satışları artırmak için özenle geliştirdiğimiz programımız Message34 ile tanışmak isterseniz İletişim Sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

E-Mail Marketing Datası Elde Etme Yöntemleri yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.