Pazarlama kampanyaları arasında e-mail marketing önemli bir yer tutar. Bunun sebebi, geri dönüşüm açısından sosyal medya pazarlama veya SEM gibi kanallara göre daha etkilidir. Ancak istenilen etkinin sağlanabilmesi açısından başarı getirecek bir stratejiye sahip olunması şarttır. Aksi durumda, tüm çalışmalarınızın çöpe gitmesi söz konusu olabilir. Öncelikli olarak da, iyi bir e-mail veritabanı oluşturmalısınız.

E-mail veritabanı oluşturmak

Başarısız bir e-mail pazarlama için yapmanız gereken tek şey, binlerce ve hatta on binlerce e-mail listesini belli bir fiyat karşılığında sunan kişilerin kapısını çalmanızdır. Bunların sağladıkları e-mail veritabanlarına gönderdiğiniz her mail, markanız için kötü bir imajdan başka bir şeyin kazanılmasını sağlamaz. Üstelik yeni yönetmelikle beraber izin alınmadan kişilerin e-postasına gönderilecek kampanya haberlerinden dolayı başınız ağarabilir. Bu şekilde edindiğiniz e-mail listesine göndereceğiniz kampanyanın da SPAM kutusuna düşme ihtimali yüzde 99’dur.

Başarılı bir e-mail marketing hedefleyenler ise, mevcut ziyaretçilerinin e-maillerini almak suretiyle veritabanı oluşturur. Böylece sitenizin yayın yaptığı içerikle veya ürün, hizmet profiliyle ilgilenen kişilerden kendi istekleri doğrultusunda alınmış bir e-mail listesine sahip olursunuz. Bu durumun size kazandıracağı birinci avantaj, hazırlayacağınız kampanyalarla ilgilenebilecek kitleyle etkileşim kurmanızdır. Ayrıca, sizi bir kere de olsa ziyaret etmiş bir kişinin mailini almanız, sadık bir ziyaretçi kitlesi oluşturmanızı sağlar.

Ziyaretçiden mail bilgisi almak

Özellikle e-ticaret siteleri için e-mail bilgisi almak oldukça kolaydır. Üyelik esnasında “kampanyadan haberdar et” kutucuğunun üye olacak kişi tarafından işaretlenmesi yeterlidir. Ancak e-ticaret siteleri bununla da yetinmez ve üye olmadan alışveriş yapacak kişilerin üye olmalarını sağlamak ve e-mail bilgisini almak için “Üye ol 20 lira kazan” veya “Üye ol kargo bedava” gibi kampanyalar düzenler. Buradan çıkan sonuç şudur: Ziyaretçinin e-mail bilgisini vermesi için iyi bir neden olması lazım. Bu da, onu cezp edecek bir kampanya veya blog siteleri için kaliteli içerik olabilir.

E-mail listesi tamam, ya sonrası?

E-mail marketing için kilit başarı noktası, alakalı e-mail listesi oluşturmadır. Bu aşamadan sonra oluşturulacak mail kampanyaların etkili şekilde yazılmasıdır. İlgi çekici bir başlık bunun en önemli adımıdır. Başlık, mailin açılmasını sağlar; ancak siteye yönlendirmeyi sağlamaz. Yönlendirmeyi sağlayabilmek içinse mail içeriğinin “call to action” tarzında yazılmalıdır. Tabi ki bu da başarıyı sağlamak için yeterli değildir. En sık yapılan hatalardan birisi, her gün e-mail kampanyası düzenlemektir. Bu durum, kullanıcıları rahatsız eder ve mail listenizden çıkmasını tetikler. Bunun yerini kendinizi belli günler hatırlatmayı seçmelisiniz.

Son olarak şunu ifade edelim. İyi bir mail marketing için kaliteli bir yazılıma da ihtiyaç vardır. Hem mail kampanyalarının her platformda çalışabilmesi, sade bir tasarıma sahip olması, SPAM kutusuna düşmemesi ve de analiz edilebilir olması açısından iyi bir e-mail pazarlama yazılımı sunan şirketle çalışın.

www.message34.com

E-mail Marketinge Başlarken yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.