E–Ticaret Firmaları İçin E–Posta Pazarlamanın Önemi!

Ülkemizde internet kullanımının artış göstermesi tam olarak 1995 yılına dayanmaktadır. Bu durum da, Ticaret Hukuku açısından bir takım yasal düzenlemeleri de beraberinde getirmiştir. Örneğin, her firmanın mutlak suretle bir web sitesinin olması gerektiği ve özellikle de fiziksel mağazaların satışlarını aynı zamanda bir online mağaza(e-ticaret) halinde yani, elektronik ortamda yapma zorunluluğudur. Firmalarda bu yasal düzenleme ile birlikte satışını yapmış oldukları mal veya hizmetlerini çok daha büyük kitlelere taşımak ve üretimi arttırmak açısından web sitelerini kurmuş bu rekabet ortamında yerini almışlardır.

Nedir E–Ticaret?

E – Ticaret; Firmalarca fiziki ortamda satışı yapılan herhangi bir mal yada hizmetin tanıtım, satış, ödeme, sipariş vb. gibi işlemlerin tamamının elektronik ortamda gerçekleştirilmesidir. Burada ki en temel amaç; hem firmaların ürünlerini çok daha yakından tanıtıp üretimi ve satışı arttırmak, bu sayede de daha büyük gelir elde etmek, hem de adeta bir anket niteliği taşıyarak ülke genelinde hatta uluslararası platformlarda en çok tüketilen ürünlerin ne olduğunu ve de tüketici kitlelerini saptamaktır.

E-Ticarette Başarının Sırrı E-Posta Pazarlama!

Her işte olduğu gibi e – ticaret sektöründe de başarılı olmanın bir takım püf noktaları bulunmaktadır. Elbette ki sadece bir web sitesi kurup kullanıcıları siteye çekmek içi bir kaç reklam yaparak başarı elde edebileceklerini zannedenler çok büyük yanılgı içine düşerler, böylelikle harcanan tüm emek ve zaman boşa akıp gitmiş olur. Ayrıca bu iş için harcana milyarlarca lira konusuna da hiç girmiyoruz bile… oysa, internet bizlere öylesine bir dünya sunuyor ki bu olağanüstü ağların sağladığı nimetlerden faydalanmayı bilmek gerekmez mi? çok daha düşük maliyetlerle çok daha büyük kitlelere hitap etmek, hem ülkemizde hem de dünya çapında bir çok kullanıcıya seslenmek sadece bir tık ötede saklı. Nasıl mı ? tabii ki e – posta pazarlama ile mümkün.

E – Posta pazarlama; markanın izinli veritabanına kendi tasarımı ve içeriği üzerinden, eposta yolu ile ulaşmasını sağlayan izinli bir pazarlama yöntemidir. Bu alanda etkin faaliyette olmak, markalar adına hedeflenen başarının ölçümlenerek gerçekleşmesinde önemli bir paya sahiptir.

Firmalar E-Posta Pazarlamayı Neden Önemser?

Bunun pek çok nedeni vardır. Şimdi sizlere bunları maddeler halinde sıralayacağız;

  • Çok küçük maliyetlerle aynı anda milyonlarca kişiye tanıtım yapma imkanı sağlar.
  • Günün her anında yapılır, kullanımı çok kolaydır. Çünkü otomatik e-mail gönderen programlar sayesinde gönderilen e-postaların açılıp açılmadığı, kim tarafından hangi saatte açıldığı, her hangi bir satış işleminin gerçekleşip gerçekleşmediği gibi bir çok bilgiye saniyeler içinde ulaşmak mümkündür.
  • Bunun için firmalarda ayrıca pazarlama personeli çalıştırmak zorunda kalmaz ve böylece maliyeti biraz daha düşürmüş olur.
  • Herşey dijital ortamda yapıldığından dolayı kağıt israfını engeller.
  • Ulusal yada uluslararası platformlarda markalaşma süreci en aza indirilmiş olur.
  • Hangi ürünün daha çok rağbet gördüğü saptanarak üretime ve satışa da ona göre yön verilir

Değerli kullanıcılar; Daha önceleri bir firmanın markalaşma süreci yaklaşık 10 – 15 yılı bulurken, e-ticaret ve e-posta pazarlama teknikleri sayesinde artık bu süreler neredeyse 2 – 3 yıla indirilmiş görünüyor, bu gün dünya devlerine baktığınız zaman yaklaşık 500 şirket sadece e-ticaretin getirdiği akılcı yöntemler ile müthiş bir başarı elde etmişlerdir. Dolayısıyla yinelemek gerekirse internet doğru kullanıldığı takdirde sınırsız gelir elde etme imkanı sağlayan büyük bir ağdır. Sadece kullanmayı bilmek gerek.
Sayfamızdaki diğer yazılarımıza da incelemeyi unutmayın…

www.message34.com

E-Ticaret Firmaları İçin E–Posta Pazarlamanın Önemi yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.