Markalar için en önemli metriklerden birisi de kampanyalardır. Kampanyalar, markaların bilinirliğini, etkileşimini ve satın alma oranlarını arttırmaktadır. Bu sebepten dolayı, markalar kendi kurumsal kimliklerine göre belirli zamanlarda düzenli olarak kampanyalar yapmalıdırlar. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu yapılan bu kampanyaların doğru bir şekilde kurgulanıp, hedef kitleye doğru şekilde sunulmalıdır. Hedef kitleye doğru şekilde sunmak için, kitlenin etkin olduğu zamanları iyi belirlemek email marketing için en uygun gün ve saatleri çok iyi belirlenmeli ve ona göre email gönderimi yapılmalıdır. Aksi halde epostaların açılma oranları düşer ve bu sebepten dolayı da email marketing kampanyanız başarısız olur.

Message34 olarak, uzun yıllarca markaların, email marketing kampanyalarından edindiğimiz deneyimler sonucu hazırladığımız yazımızda, sizlere en uygun olabilecek gün ve saatleri hazırladık. İyi okumalar!

Email Marketing İçin En Etkili Günler Nelerdir?

mail_marketing_etkili_gunler_

Eposta pazarlama için; markaya uygun, etkileşimi arttıracak birçok gün vardır. Bu günleri iyi analiz ederek markanıza en uygun günü belirleyip mail marketing stratejinizi oluşturabilirsiniz.

Pazartesi Günleri

Pazartesi birçoğumuzun da bildiği gibi haftanın ilk iş günü olduğundan dolayı çoğumuz için sendromlu geçmektedir. Hafta sonunun ardından pek çok iş biriktiği için stres olabilir. Bu yüzden dolayı gelen maillerin için de reklam mailleri kaybolup gidecektir. Hedef kitlenizin pazartesileri mail açma oranları daha yüksekse eğer pazartesileri öğleden sonraları mail marketing için toplu mailler atabilirsiniz.

Salı, Çarşamba Ve Perşembe Günleri

Mail marketing ajansları ve eposta pazarlama yapan bireyler, genellikle pazartesi sendromu ve için mail yoğunluğundan dolayı pazartesileri mail yollamayı tercih etmezler. Buna ek olarak cuma akşamları da tatil olduğu için kimse maillerini kontrol etmez. Bu yüzden de yine mail pazarlama yapan bireyler toplu mail gönderimi yapmazlar. Hal böyle olunca, çarşamba, perşembe ve cuma günleri email marketing yapmak daha avantajlı ve mantıklı olur. Message34 olarak; yaptığımız analizler sonucunda bu 3 gün içinde en çok e posta gönderimi salı ve çarşamba günleri yapılmaktadır.

Cuma Günleri

Hafta sonuna az bir zaman kaldığı için tüm insanlar işlerini yetiştirmek için meşgul olurlar bu yüzden de mailleri çok fazla açmazlar. Message34 olarak; Yaptığımız çalışmalar sonucunda Cuma günleri öğle saatinden hemen sonra mail açılma oranları, aynı gün içinde diğer saat aralıklarına göre daha yüksektir. Nedeni de öğlen saatlerinde iş yükünün azalmasıdır. Bu yüzden hedef kitleniz için Cuma günü email pazarlama yapacaksanız eğer; Cuma günü öğle saatlerini tercih etmelisiniz.

Hafta Sonları

Cumartesi ve pazar tatil günleri tatil günleri olduğundan dolayı, mail açılma oranları bu yüzden düşüktür. Hafta sonları genellikle insanlar dışarda olup, aktiviteler yaptıkları için mailleri açmazlar ya da görmezden gelirler. Diğer taraftan baktığımızda ise cumartesi ve pazar günleri markaların en az mail pazarlama yaptığı günlerdir. Böylelikle yapmış olduğunuz eposta pazarlama hedef kitleniz için daha fazla görünür olabilir. Bu iki ihtimali de göz önünde bulundurarak hareket edilmesi önemlidir.

Email Marketing İçin En Etkili Saatler Nelerdir?

marketing_pazarlama_icin_en_etkili_saatler

Yapılan araştırmalara göre; sabah saatleri 8-12 arası gönderilen mailler, teslim edilme bazında en çok paya sahip saatler olsa da ortalama getirisi oldukça azdır. 20.00 ve 23.59 arasındaki saat diliminde ise; email teslimatında %2’lik paya sahiptir. Ortalama getirisi ise 0.48 dolar ile en yüksek paya sahiptir. 12.00 – 15.59 zaman aralığı teslim ve getiri açısından 2. sıradayken, 16.00-18.59 saat diliminde ise getiri ve mail teslim oranları baz alındığında 3. sıradadır. Bu araştırmaları ışığında sizler için birkaç sonuç çıkardık. İyi Okumalar!

Gündüz ve Akşam saatleri

Epostaları sabah göndermek daha uygundur. Saat 9 ve 10 arasında mail göndermek daha etkili olabilir. Çünkü eposta açılma oranları bu saatlerde daha etkindir.

· 9 ve 10 arası saat dilimini 2. sırada 7.00 ve 9.00 saat dilimi takip etmektedir. E-posta etkileşiminin en fazla olduğu akşam vakti ise; 19.00 ve 20.00 saat dilimidir.

  • Email marketing postalarının %40’ı sabah 6 ile 12 saatleri arasında gönderilmektedir.
  • Perşembe günleri ise; saat 11.00’dan önce eposta göndermek %25 CRT (Click Rate Through) getirmektedir.
  • Cuma günleri hafta sonu ve diğer günlere göre mail açılma oranları daha yüksektir.
  • Eposta kampanyalarını göndermek için en uygun saat dilimi 8.00 ve 10.00 saatleri arasıdır.

Doğru ve etkileşimi yüksek eposta gönderim zamanı; hedef kitle alışkanlıklarına, konum ve markanızın hedeflerine göre değişmektedir. Bu verilerin yanı sıra hedef kitlenizi iyi analiz ederek hangi saatlerde daha aktif olduklarını belirlemeniz gerekir. Analiz sürecinde elinizdeki verileri iyi bir şekilde analiz etmelisiniz.

Message34 olarak markanıza en uygun email gün ve saatlerini belirleyerek yüksek etkileşimli email marketing stratejileri oluşturabiliriz.

 

Email Marketing Etkileşiminizi Artıracak Uygun Gün ve Saatler yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.