Email Marketing Kampanyanızı Doğru Şekilde Değerlendirin!

Email marketing dünyasında, emaillerin başarısının, açılma oranlarıyla doğru orantıda olduğuyla ilgili bir söylenti dolaşıyor. Vereceğimiz kötü haber için üzgünüz ama durum hiç öyle değil.

Açılma oranları gayet iyidir, herkes bunu bilir. Emaillerin açılması sizi daha fazla kişiye ulaştırır. Ayrıca kampanyanızı daha da ileri taşır. Ama sadece emailinizin açılma oranıyla sağlıklı bir sonuca ulaşabilir misiniz? Bizce cevap, hayır.

Hadi konuyu iki farklı senaryo ile inceleyelim. Birisi kampanyanın başarısını emaillerin açılış oranıyla hesaplıyor, diğeri ise doğru yoldan. Hangisinin daha mantıklı olduğuna siz karar verin.

1.

Kısa süreli indirimde olacak bir ürünün satış kampanyasına başladığınızı varsayalım. Bu ürünün kampanya emaillerinin 100 kişiye gönderdiniz. İndirimli satış süresi bittiğinde kampanyanın başarısını kontrol etmek için açılma oranlarına baktınız. Gönderdiğiniz emaili sadece 50 kişinin açmış olduğunu görüyorsunuz. Bu mantığa göre email kampanyasının başarı oranı %50. Hemen emailin ulaştırmayla ilgili sorun yaşayabileceğini düşünüp, araştırmaya başladınız.

Elinizdeki tüm kaynakları kullanarak sonuçlara bakıyorsunuz. Ama ortada bir sorun gözükmüyor. Ne spam olarak işaretlenen email var, ne soft bounce var, ne de blok var. Peki, bu tabloya göre gönderinizin başarısı nasıl gözüküyor? Gönderdiğiniz diğer 50 emaile ne oldu? Spam klasörlerine mi gitti? Yoksa kullanıcılar emailinizi hiç okumadan çöp kutusuna mı yolladı? Bunu asla bilemeyiz.

Ayrıca yaptığınız kampanya sonucunda kaç kişinin ürünlerinizi satın aldığını da bilemeyeceksiniz.

Gittiğiniz bu yoldan bir daha gitmek istemeyeceksinizdir. Çünkü sonuç ortada. Başarı oranı dahi belli olmayan bir kampanya.

Peki daha sonra göndereceğiniz emaillere ne olacak? Biz söyleyelim; planlı ve dikkatli hareket edeceksiniz.

2.

Uzun bir yolculuğa çıkmadan önce arabanızı kontrol eder, eşyalarınıza bakar, eksiklerinizi tamamlarsınız. Bu sefer, sanki bir yolculuğa çıkacakmış gibi hazırlığınızı yapın. IP adreslerinizi kontrol edin, HTML kodlarınıza bakın ve en önemlisi emailinize yapılacak tıklamaları ölçeceğiniz takip sistemini yerleştirin. Ancak bu şekilde emailinizin gerçek başarısını görebilirsiniz.

Her şey hazır. Gönderiye başlayabilirisiniz.

Bu sefer gönderdiğiniz emaili, 100 kişi içinde 60 kişinin açtığını varsayalım. Peki başarınız %60 mi? Hayır, bu oran sadece emailinizin açılma oranı. Gerçek başarınızı ölçmek için birkaç farklı bilgiye ihtiyacınız var. Bunlardan bazıları; emailinizin açılma oranı, emailinizin tıklanma oranı, spam olarak işaretlenenler, abonelikten çıkanlar, emailden sonra yaptığınız satışlar gibi.

Diyelim ki açılan bu 60 tane email arasında siteye tıklanma sayısı 40. Siteye tıklayanlar arasından da satın alan sayısı 30. Ayrıca spam olarak işaretlenmiş emailiniz de yok. Bu kampanyanızın başarı oranını hala %60 olarak kabul edebilir misiniz? Bizce hayır, kesin olarak başarı oranımız, %60’dır diyemezsiniz. Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirsiniz; bu kampanya başarılı bir kampanya oldu. Hedefine ulaştı ve büyük oranda satış getirdi.

Tabloya göre toplamda 100 kişi arasında satış yaptığınız kişi sayısı 30 olarak gözüküyor. Ancak email kampanyalarında satış her zaman 1. hedef olmaz. Marka bilinirliği ve ürün tanıtımları da email kampanyalarının, yapılma amaçlarından biridir. Bu yüzden satış oranlarınızı tam olarak “başarınızı” belirleyici etmen olarak göz önüne almayın.

Sonuç:

Emaillerin başarılarını etkileyen en önemli etmen, aslında emaillere yapılan tıklanma sayısıdır. Emailinizin içindeki linke tıklandıktan sonra işin geri kalan kısmı biraz da kampanyanız ve sitenizin içeriğiyle alakalı. Çünkü emaillerdeki linklere tıklanma sayısı, futbolda yapılan gol asisti gibidir. Sizin için gol atmaz ama sizin gol atmanızı sağlar. Bu sebeple verilen bütün kriterler arasında en çok dikkati emaillerdeki tıklanma sayısına verin.

Size email kampanyaları yaparken planlı olmanızı öneriyoruz. Belki getirisi olur deyip kampanya yapmak akıllıca değildir. Yapacağınız kampanyalarda da raporlara dikkat edin. Çünkü ancak bu şekilde kendinize yol haritası çizebilirsiniz.

www.message34.com

Email Marketing Kampanyanızı Doğru Şekilde Değerlendirin! yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.