1-Kısa Tutun

Yapılan bir araştırmaya göre, ortalama bir yetişkinde dikkat süresi 8 saniyedir. Yine de umudunuzu, ve müşterilerinizi kaybetmeyin! Gönderilerinizi kısa, çekici ve bir noktaya odaklanmış şekilde ayarlayın. Bu siz ve müşterilerinizin başarısı için yardımcı olacaktır.
Bir sonraki pazarlama mailinizi hazırlamaya başlamadan önce kendinize sorun:”Bu mailden ne tür bir fayda sağlamak istiyorum? Bu mailden müşterilerin ne tür bir fayda sağlamasını istiyorum?” Bunları bilmek odaklanacağınız noktayı belirlemekte size yardımcı olacaktır.

2-Segment, Segment, Segment

Hangi müşterinin tam olarak neye ihtiyaç duyduğunu bilip, datanızı buna göre sınıflandırdıktan sonra, gönderileri buna göre yapmak geri dönüş açısından yararlı olacaktır. Demografik(yaşa,cinsiyete,mesleğe göre), coğrafi(kuzey-güney, köy-kasaba, lokasyonuna göre) veya davranışsal(ürüne yaklaşım açısına göre) sınıflandırma yapabilir ve ardından pazarlayacağınız ürüne en uygun segmenti kullanarak müşterinizin ilgisini en üst düzeyde çekebilirsiniz.

Herkesin neye ihtiyacı varsa onun hakkında bilgi almak isteyeceğinden emin olabilirsiniz. Bir erkeğe külotlu çorap veya Akdeniz’deki bir müşteriye kışlık reklamı yapmanın ne kadar fayda getireceğini kestirmek güç olmamalı 🙂

Çok düşük miktarda datanız olsa dahi segmentten kaçınmamalısınız. Bizden söylemesi 🙂

3-Kişiselleştirilmiş İçerik

Dinamik alan kullanarak müşterilerinize değerli olduklarını hissettirebilir, ve içlerini ısıtabilirsiniz.

En basitinden, emaillerinize müşterilerinizin adını eklemeniz gerekir. Mesela maile “Merhaba Ahmet” diye başlayabilirsiniz. Bunu bir adım daha ileri götürün ve coğrafi segmentlerde İstanbul adına ayırdığınız dataya mail atarken “Galata’da Balık Tutmanın En Eğlenceli Yanları” gibi bir konu satırı kullanın.

Müşterilere daha kişisel mailler atmak okunma ve geri dönüş açısından faydalı olacaktır.

4-Eğitin ve Bilgilendirin

Bir araştırma şirketinin verilerine göre, gönderi yapılan kişilerin %40’ı maili alakasız olduğu gerekçesiyle spam olarak işaretlemeye yatkındır. Bu yüzden iletişiminizi en küçük data gruplarıyla bile yakın tutup, onları ne tür bir bültene kayıt olduklarına dair bilgilendirmelisiniz. Bu bilgilendirmeyi yapacağınız gönderiler için izin istediğiniz mailin içinde yapabilirsiniz.

Bol şans!

Email Marketing’de Dönüşüm ve Katılımı Artırmak İçin 4 İpucu yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.