Email Pazarlama İçeriklerinizi Daha Okunabilir Hale
Getirmenizi Sağlayacak 4 Yol

Her gün binlerce hatta milyonlarca email açılmadan siliniyor. Fakat bu email pazarlamanın spam olarak görünmesinden değil de, içeriklerin insanların kafasında spam algısı yaratmasından kaynaklanıyor.

Başarılı birçok email pazarlamacı alakalı içerik oluşturmanın, hedeflerine ulaşmada en büyük etken olduğunu dile getiriyor. Eğer okuyucuların ihtiyaçlarını karşılayacak içerikler üretebiliyorsanız, email pazarlama; markanıza bu konuda fazlasıyla geri dönüş sağlamaya yarayacak bir pazarlama yöntemi.

Email pazarlama ile içeriklerinizi daha okunabilir kılmanın ise 4 tane önemli yolu var:

1- Konu satırınızı güçlendirin

Email içeriklerinizi okutmanın en önemli yolu konu satırı. Açılma oranını büyük oranda konu satırınız belirliyor. Bu nedenle belirlediğiniz konu satırlarlarından hangisinin daha etkili olacağını görmek için tek bir konu satırı üzerinden değil de, A/B testleriyle farklı konu satırları üzerinden deneme yanılma yapmanız gerekiyor.

Yukardakilere ek olarak konu satırınızı oluştururken;

  • Dolaysız ve heyecan verici kelimeler kullanın.
  • Markanızla alakalı kelimelerden yararlanın.
  • Maksimum 50 karakterlik cümleler kullanın.
  • Konu satırınızın mobil cihazlardan da görüntülenebildiğine emin olun.

2- Bağlantılı metinler kullanın

Email pazarlama yaparken markaların en önemli hedeflerden biri de web sitelerine trafik çekmek. Bu yüzden yapacağınız email kampanyası için hangi içeriğe odaklanıyorsanız, o içerik üzerinden gitmenizde fayda var. Tek bir email’in içine farklı farklı bağlantılar koyup insanların kafasını karıştırmak yerine, aynı içeriği bağlantılı linkler şeklinde dağıtın ve farklı renk CTA (eyleme çağrı) butonları ile içeriğinizin farklı alanlarını dikkat çekici hale getirin.

A/B testleriyle hangi bağlantınızın daha çok tıklandığını ölçerek, bu bağlantı üzerine odaklanın.

3- Sadece açılma oranını değil, etkileşim oranını da ölçün

İnsanlar email’lerinizi açtıktan sonra mail içeriğinizle etkileşime geçiyor mu? Bu sorunun cevabı email pazarlama kampanyalarınızın başarısı için çok önemli. Eğer email’inizi açıp, 2 saniye sonra içeriğinizle ilgilenmiyorsa, bu kötüye işaret. En az 6 saniye email içeriğinizle zaman geçiriyorlarsa, o zaman bu işi doğru yapıyorsunuz demektir.

Unutmayın, email açılma oranı her zaman bir başarı göstergesi değil, asıl gösterge; insanların email’inizi okurken geçirdiği süre.

4- Farklı zaman dilimleri kullanın

Email pazarlama kampanyanız için dünyanın en iyi içeriğini ve tasarımını yapmış olsanız da, her şey bu değişkenler üzerinden gitmiyor. Email pazarlama bir bütün. Bu yüzden konu satırından tutun da email’lerinizi göndereceğiniz zaman dilimine kadar her şey büyük önem taşıyor. Email abone listenizde bulunan insanların email’lerinizi çoğunlukla hangi saat dilimlerinde okuduğunu ve etkileşime geçtiğini belirleyerek, email pazarlama kampanyalarınızı bu saat dilimleri üzerinden kurgulamanızda fayda var.

www.message34.com

Email Pazarlama İçeriklerinizi Daha Okunabilir Hale Getirmenizi Sağlayacak 4 Yol yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.