Email Üye Sayısını Artırma Yöntemleri

Email Marketing ile başarılı pazarlama kampanyaları için müşteri datanızı artırarak daha fazla kişiye ulaşmayı hedefleyin. Sağlıklı bir email datası oluşturmak istiyorsanız kesinlikle hazır bir liste satın alma yoluna gitmeyin. Hazır listeler ilk başta sizi “birçok müşteri kazanırım” algısıyla kolay yolu seçmeye itebilir. Fakat, zamanla bu hazır listelerin içindeki hatalı, kullanılmayan eski email adresleri yüzünden bounce ve spam oranlarınız artar block’lanırsınız. Bu durum güvenilirliğinizi yitirip, mevcut müşterilerinize de ulaşamama riskini doğurur.

Hazır listeler yerine üye sayınızı organik olarak yani doğal yollarla artırmak en sağlıklı yöntemdir. Unutmayın, doğal yollarla güçlenmiş bir email listesine yaptığınız pazarlama kampanyası hedef kitleye direkt ulaştığı için beraberinde size yepyeni satışlar getirirerek amacınıza ulaşmanızı sağlar. Aynı zamanda marka bilinilirliğinizi de artırır. Email sayınızı artıracak en temel ve en işe yarayacak doğal yöntemlerin bazılarını aşağıda sizinle paylaşıyorum.

Üyeliğe Teşvik Edici Hediyeler Verin

Doğal yollarla bir kişiyi üye olup, email adresini vermeye ikna etmenin ilk adımı, kişinin kafasındaki “bana faydası ne” sorusuna yanıt vermektir. Bunun için, davranışı ödüllendirmek yani havuç yöntemi ile başarılı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Biraz açacak olursak, üye olma fırsatlarından bahsedip, kişiye fayda sağlayacak bir şey vererek üye olmaya ikna etmelisiniz. Örneğin, İndirim çekleri, ilk alışverişe hediye vermek gibi.

İnternet ve Sosyal Medyadaki Sayfalarınıza Üyelik Formu Ekleyin

Web Sitenize, Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerindeki sayfalarınıza üyelik formu ekleyerek takipçilerinizin email adreslerini alabilirsiniz. Üyelik formunda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta formun kısa, basit ve anlaşılır olması. İnsanlar hem uzun formları doldurmakla pek uğraşmazlar hem de bilgilerini paylaşmak istemezler. Bunun için, ilk etapta isim, soyisim, email adresi gibi temel bilgileri istemekle yetinin. Müşterilerinizle daha iyi iletişim kurmak ve listenizi segmente etmek için detaylı bilgileri daha sonra müşteriye yapacağınız bilgilendirmelerle de alabilirsiniz.

Emaillerinizin İçeriğine “Arkadaşına Tavsiye Et” Butonları Ekleyin

Mevcut üyelerinizin size yeni üyeler getirmesini sağlayın. Arkadaş tavsiyesi güvenilir olduğu için bu yolla yeni üye kazanma olasılığınız yüksektir. Gönderdiğiniz emaillere “paylaş”veya “tavsiye et” gibi butonlar ekleyerek Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla ya da yine email yoluyla kampanyanızın yayılmasını sağlayın. Emailinizin içeriği yayıldıkça üye sayınızın artma olasılığı da aynı ölçüde artar. Hem tavsiye edene hem de yeni üyeye indirim çekleri vermeniz bu yöntemi cezbedici hale getirecektir. Hediye çekleri söz konusu olduğu için hatalı email adresi verilme olasılığı yüksek olacaktır. Bu durumu “double opt-in” yöntemiyle çözebilirsiniz.

Benzer Firmalarla İşbirliği Yapın

Ticaretini yaptığınız ürün kategorisini tamamlayan ürünler satan, firmalarla işbirliği yapın. Siz eğer sadece tekstil ürünleri satan bir firmaysanız sizin tamamlayıcı kategoriniz olan bir ayakkabı firmasıyla anlaşabilirsiniz. Dönem dönem siz kendi müşterilerinize ayakkabı firmasının kampanyalarını duyururken ayakkabı firması da sizin kampanyanızı kendi müşterilerine duyursun. Böylece birbirinize yepyeni müşteriler kazandırabilirsiniz.

Mağazanızı Ziyaret Eden, Çağrı Merkezinizi Arayan Müşterilerinizden Email Adreslerini İsteyin

Markanızı bilen ve mağazanızdan alışveriş yapan müşterilerinizden, indirim ve kampanyalardan kendilerini haberdar edeceğinizi söyleyerek email adreslerini alabilirsiniz. Aynı şekilde Çağrı Merkezinizi arayan mevcut ya da potansiyel müşterilerinizden de aynı yolla email adreslerini isteyebilirsiniz.

Web Sitenizde Ana Sayfaya Pop-Up Ekleyin

Pop-Up kutusuna yazacağınız kısa, net bir mesajla ve etkili bir görselle sitenizi ziyaret eden kişileri, email adreslerini almaya ikna edebilirsiniz. Pop-Up’ın müşterinizin gözü korkutup, rahatsız edici sıklıkta olmamasına özen gösterin.

Yüz Yüze İletişim Kurabileceğiniz Platformlara Katılın

Toplantılar, forumlar, kongreler gibi marka bilinirliğinizi artıracak etkinliklere katılın. Bu ortamlar da güven veren, etkili bir yüz yüze iletişimle markanızla ilgilenen kişilerden email adreslerini kolaylıkla alabilirsiniz.

Web Sitenize Müşteri Yorumları Alanı Ekleyin

Üyelik formunuzun bulunduğu alanın yakınlarına, müşterilerinizden gelen olumlu yorumları ekleyin. Birkaç müşterinizin olumlu referansı diğer ziyaretçilerinizi de üye olmaya teşvik edecektir. Kulaktan kulağa pazarlamanın (word of mouth) günümüzde en önemlli pazarlama kanallarından biri olduğu gerçeğini inkar edemeyiz.

Email Üye Sayısını Artırma Yöntemleri yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.