Eposta Pazarlama Nedir?

Bu yazımızda firmaların önemli reklam stratejileri arasında yer alan E Posta Pazarlama Nedir?

Eposta Pazarlama Nedir?

Eposta pazarlama nedir? Sorusuna verilebilecek en nitelikli cevap, firmaların hedeflemiş olduğu kitleye doğrudan ulaşabilmesi amacı ile kurumsal tasarımı ile gönderilmiş olan bir email reklam stratejisidir.

Eposta pazarlama, potansiyel müşterilerin kullanmış oldukları posta ağlarına mesala Hotmail ve .gmail gibi hesaplara gönderilmiş olan mesajlar vasıtasıyla yapılan bir reklam çeşidir. En etkili reklam modelleri arasında bilinmektedir. Eposta pazarlama doğru bir şekilde kullanıldığı takdirde ciddi oranlarda ürün tanıtımına ve satışlara etkisi inanılmaz olmaktadır.

Eposta pazarlama ile firmalar mevcut müşterilerinin sadık müşteri sınıfına yükseltmeyi amaçlamaktadır. Yani müşterinin firmaya duygusal olarak da bağlanması ve düzenli bir şekilde alışveriş yapması amaçlanmaktadır. Ayrıca potansiyel müşterilerin ilgisi çekilerek yeni bir müşteri portföyü oluşturmakta eposta pazarlaması yapan firmaların amaçları arasındadır.

Eposta pazarlama nedir? Sorusunun cevabını daha iyi kavrayabilmek için eposta pazarlamanın avantajları ve dezavantajlarına değinelim…

Eposta Pazarlamanın Avantajları

  • Diğer pazarlama araç ve stratejilerinin aksine uygun maliyetlidir.
  • Eposta pazarlama diğer reklam türlerinden farklı olarak detaylı raporlanabilir ve reklamın verimliliği rahatlıkla sorgulanabilmektedir.
  • Kaliteli görseller ile kullanıldığı takdirde firmaya kurumsal bir imaj kazandırır.
  • Saniyeler içerisinde mevcut ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz.
  • Geri dönüşüm oranları rahatlıkla takip edilebilmektedir.
  • Dijital ortamda sunulması ile doğa dostu bir firma imajı kazanmış olursunuz.
  • Yeni çıkan ürün ve hizmetlerin tanıtımı etkili bir şekilde eposta pazarlaması ile yapılabilir.

Eposta Pazarlamanın Dezavantajları

Eposta pazarlamanın dezavantajı yok denecek kadar azdır. Dezavantajı bu reklam stratejisini doğru kullanmayı bilmeyen kişi ve kurumlara yansımaktadır. Eposta pazarlama konusunda uzman olmayan kişi veya firmalar sık sık kullanıcıların e-posta kutularına reklamlar göndererek farkında olmadan spama düşmektedirler. Ayrıca illegal yollardan elde edilen datalar yani hesaplara gönderilen reklamlarda farkında olmadan spama düşme nedenleri arasında yer almaktadır. Spama düşme sonrasında ise reklamlardan dönüşüm alınamadığı için maliyetler artacak ve gereksiz yere maliyetlerin altına girilmiş olunacaktır.

www.message34.com

Eposta Pazarlama Nedir? yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.