Eposta Pazarlama Yaparken Spam Trap Adreslerine Dikkat!

Toplu listeleri satın almanın en büyük risklerinden biri de bu listelerde var olan spam trap adresleridir.

“Peki ama Spam Trap adresleri ne demek” dediğinizi duyar gibiyim. En basit haliyle açıklamak gerekise; Kullanılmayan pasif adreslere email göndererek spam yapanları bulmak için, ISP’ler (internet servis sağlayıcısı-Hotmail, Gmail, Yahoo…vs) ya da kara listeler (blacklists) tarafından kullanılan tuzak email (eposta) adresleridir. Pristine ve recycled olmak üzere iki çeşit spam trap adresi kullanılır.

1. Pristine adı verilen adresleri, ISP’ler oluşturur ve internet ortamında ulaşılması zor belli yerlere bu adresleri verirler. Yazılım programlarını kullanarak izinsiz email adresi toplayan kişiler bu adreslerin Spam Trap olduğunu bilmeden listelerine eklerler.

2. Recycled adı verilen adreslerin ise, gerçek kullanıcıları vardır fakat belli bir süre kullanılıp sonra kullanılmayan adreslerdir. ISP’ler bu adresleri de bulur ve tekrar aktive ederek Spam Trap adresleri haline getirir.

Özetlemek gerekirse, İzinli email marketing (eposta ile pazarlama) yapmayıp, organik yollarla listeler oluşturmak yerine hazır listeler satın almayı tercih ediyorsanız kampanyalarınızın hedef kitleye ulaşılabilirliği de aynı oranda azalıyor. Üstüne üstlük bloklanıp, itibar kaybetmeniz de cabası. Spam trap adreslerin tespiti ile ilgili ayrıca email doğrulama ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bu durumun çok başka bir boyutu daha var, mesela; siz izinli email marketing yapan bir firmasınız. Listenizdeki tüm email adresleri sizden bilgi almak isteyen kullanıcılarınızdan oluşuyor. Ulaşılabilirlik oranlarınız oldukça iyi ama bir süre sonra bu oranların düştüğünü, spam filitrelerine takıldığınızı fark ettiniz. Gönderdiğiniz liste aynı, kampanyalar her zamankinden daha avantajlı neden ulaşılabilirliğinizin düştüğüne bir türlü anlam veremiyorsunuz. İşte tam da cevabınız sorunuz içinde. Aynı listeye sürekli email göndermek.

Halbuki, aktif ve pasif email adreslerinden oluşan listenizi 6 ile 12 ay gibi belirli zaman aralıklarıyla temizleyerek, pasif kullanıcılarınızı listenizden çıkartmalısınız. Pasif kullanıcılarınızı gönderi listenizden çıkartmazsanız siz fark etmeden listenizde Recycled spam trap adresleri oluşacaktır. Listenizden çıkardığınız pasif email adreslerini de tamamen gözden çıkartmayın. Ara ara kampanyanızla ilgili bilgilendirmeler göndererek bu liste içinden sizinle ilgilenen kullanıcıları tekrar listenize ekleyebilirsiniz.

Spam Trap adreslerinin olmadığı sizden email ile bilgi almak isteyen kullanıcılarınızdan oluşan listenize gönderdiğiniz emaillerle maliyetleriniz düşecek, okunma oranlarınız ve inbox oranlarınız artacak. En önemlisi de ISP’ler tarafından domaininize ve IP’lerinize itibar artacak. Ayrıca, kampanyalarınızla ilgilenen müşterilerinize yaptığınız email gönderileriyle çok daha iyi satış sonuçları elde edeceksiniz.

Eposta Pazarlama Yaparken Spam Trap Adreslerine Dikkat! yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.