İşletmeler İçin Email Marketing’in Önemi

An itibariyle, 1 günde yaklaşık olarak 250 milyar email gönderiliyor. Ayrıca müşterilerin %48’i firmalarla sadece email üzerinden iletişime geçmeyi tercih ediyor. Email marketing’in internet üzerinden marka pazarlanmalarının en etkili yolu olduğu uzun süredir bilinen bir gerçek. Son yapılan araştırmaya göre ufak kuruluşların sadece email marketing kullanarak sektörde %25 oranında büyüdüğü saptanmıştır.

Email marketing oranlarıyla ilgili daha fazla bilgi için Email Marketing Bitti mi?adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Email Marketing Nedir?

Email marketing içinde müşterilerin veya potansiyel müşterilerin bulunduğu izinli bir veritabanına toplu olarak yapılan email gönderimine denir. Bu emaillerin amacı markanın tanınması veya müşteriyle aranızda sadakat ve güven oluşturma olabilir. Genellikle bir dergi formatında ve içerik olarak bilgi verici, öğretici veya tanıtıcı olur. Markalar bu tanıtıcı emaillerle belirli bir sayfanın,sitenin tıklanmasını amaçlar.

Neden Email Marketing Yapmalısınız?

Email Marketing bilinen en etkili pazarlama yollarından biridir, çünkü gönderilerinizden direkt olarak ve anlık olarak karşılık alır. Üstelik diğer reklam kanallarına göre daha ucuz ve daha hızlı aksiyon alınmasını sağlar. Aslında email marketing tık odaklı çalışan reklamlarla aynı mantığı güder. Hangi gönderilerin daha fazla tuttuğunu analiz edebilir bu sayede markanızın ne üzerine, daha fazla odaklanması gerektiğini anlayabilirsiniz. Bazı gönderileriniz mutlaka diğerlerinden daha fazla geri dönüş alacaktır. Sadece onları inceleyerek bile ileriki gönderi planlarınızı güçlendirebilirsiniz.

Unutmayın; siz gönderdiğiniz emailleri umursarsanız, müşteriler de sizi umursar.

Beklentiniz Nasıl Olmalı?

Hedef kitlenizle aranızdaki bağı sıkı tutmak için her ay mutlaka aylık sayı göndermelisiniz. Bu şekilde karşı tarafla iletişiminiz olur ve alacağı hizmetlerde sizi tercih etme oranı yükselir.
Ayrıca “gönderdiğiniz emailin türüne göre” diğer iletişim kanallarına nazaran daha hızlı geri dönüş alacağınızı da unutmamanızda fayda var.

Tüm bunlar göze alındığında email marketing’in markalar için çok önemli bir role sahip olduğu açıkça görülüyor.

İşletmeler İçin Email Marketing’in Önemi yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.