Toplu Listeye Gönderilen Bir Email Nasıl Olmalı?

Öncelikle toplu mail göndermeden önce anlamamız gereken bir nokta var!

Farklılık

Aynı anda birçok firmadan size pazarlama emaili ve çok yakın arkadaşınızdan bir email gelse hangisini ilk önce açardınız? Tabii ki arkadaşınızdan geleni. Çünkü o size özel ve sadece size gönderilmiş bir ileti.

Listenizde kayıtlı kullanıcılar için nasıl toplu mail hazırlarsınız? Onları duygusuz bir topluluk olarak görüp hepsi bir şey istiyormuş gibi mi davranırdınız? Tıpkı birçok “büyük” firmanın yaptığı gibi…

Eğer emaillerinizin dört gözle beklenmesini istiyorsanız abonelerinize arkadaşça davranmalısınız.

Arkadaşlarınızı tanırsınız, onları seversiniz ve onlara güvenirsiniz değil mi? İşte bu!

Emaillerinizde büyük bir şirket gibi gözükmektense, samimi bir duruş sergilemeniz çok daha faydalı olacaktır. Abonelerinizle aranızdaki güven çok önemli. Onlarla aranızda güven yaratın ve buna saygı duyun. Ayrıca daha sade bir email yapısı tercih edin. Emin olun bu iki taraf için de daha iyi olacaktır. Ve son olarak metinleri oluştururken sanki karşınızdaki biriyle samimi bir sohbet içindeymiş gibi davranın.

Yazımızın devamını okumadan önce özellikle “Eposta Pazarlama’ya Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımızı okumanızı öneririz.

Emaillerinizin daha çok okunması için message34 ekibinden bir kaç öneri;

1. Topluluk?

Emaillerinizi yazarken topluluk kavramını unutun. Sadece bir kişiye email atıyormuş gibi davranın. Bu abonelerinizle aranızdaki bağı inanılmaz derecede kuvvetlendirir. Emin olun bu yolla daha fazla insana ulaşmış olacaksınız.

2. İnsanların Vaktini Boşa Harcamayın

Sadece gerçekten email atmaya değer bir şeyleriniz olduğunuzda email atın. Bu şekilde insanlarda “Bu emaili yollayan kişi boşuna yollamamıştır” imajını çok rahat koruyabilirsiniz. Ayrıca emaillerinizin spam olarak işaretlenmesi ihtimalide doğal olarak minimuma indirirsiniz.

3. Faydalı Olun

Yalnızca abonelerinizden bir şey istemek için email atmayın. Onlara emaillerinizde ufak da olsa bilgiler verin. Bu şekilde abonenizin size karşı olan heyecanını kaybetmemiş olursunuz. Aksi takdirde sürekli istek formu, anket formu vs. gönderirseniz, kullanıcı sizi bir daha umursamayacaktır.

4. Gerçek İsminizi Kullanın

Kim nereden geldiği anlaşılmayan bir mail almak ister ki? Eğer emaillerinizde gönderen kısmında kendinizin veya firmanızın ismi yazarsa size karşı duyulan ilgi ve ciddiyet korunur.

5. Güvenilir misiniz?

İnsanlar sizden gelen bir maili okurken, onlara ne sunduğunuzu anlamalı. Bir satış yapıyorsanız fiyatlar net ve anlaşılır olmalı. Ayrıca verdiğiniz hiçbir bilgi şaibeye yol açmamalı.

6. Fazla Gariplik İyi Değildir

Emaillerinizi kişiselleştirmekten çekinmeyin ama insanların isimlerini de birçok yerde kullanmayın. Bu onları aşırı derecede rahatsız edebilir. Ayrıca hiçbir kampanyanızı da üstelemeyin. Mesajınız sade, net ve anlaşılır olsun.

7. Onların Yanında Olun

Abonelerinize, sorunlarıyla ilgili yalnız olmadıklarını belirtin. Onlara problemlerini anladığınızı gösterin. Empati kurun ve bunu hissettirin. Bu karşı tarafı rahatlatacaktır. Onlara nasıl yardımcı olabileceğinizi de sormayı unutmayın!

8. İnsanları Emailinizi Okuduğu İçin Ödüllendirin

Karşı tarafın sizin emailinden çıkarı olduğuna emin olun.

Bunu:

  • Faydalı bir öneri paylaşarak,
  • Onları iyi hissettirerek,
  • Bir konu hakkında ilham vererek gerçekleştirebilirsiniz.

Toplu Listeye Gönderilen Bir Email Nasıl Olmalı? yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.