Üyelerinizin email listenizden çıkması için 7 neden!

Twitter, facebook, linkedln, instagram ve diğer sosyal medya alanlarında çok iyi bir duruşa sahip olabilirsiniz, her zaman güncel, taze, işe yarayan içeriğe sahip bir bloğunuz olabilir, çok iyi optimize edilmiş bir siteye sahip olabilirsiniz.

Fakat email kampanyalarınız ile bunları desteklemiyorsanız, daha yapacak çok işiniz var demektir!

Bir kısım pazarlamacılar, email pazarlamasını satışlarında etkili bir yol olarak görmüyor, bir kısım pazarlamacılar ise email pazarlamanın üye veri tabanını aşağı çektiğini düşünüyor, çünkü insanlar üyelikten çıkıyor.

Ancak 2013 yılında pazarlamacılar tarafından oluşmuş bir kurulun raporuna göre gelirlerin %13’ü email pazarlamadan geliyor. (kaynak:hubspot)

Neden insanlar üyelikten çıkıyorlar? Biraz odaklanıp, çözüm bulmak o kadar da zor değil.

Sizin de tecrübe etmiş olabileceğiniz, en geçerli 7 nedene bir göz atalım:

1- Çok fazla email gönderiyorsunuz!

Üyelerinize sadece doğru içeriği göndermek yeterli değil, doğru zamanda ve doğru sıklıklarla göndermek gerekir. Üyeleri email bombardımanına tutmak, onları üyelikten kaçırmak için en etkili yol.

Geniş kapsamlı ( günlük, haftalık, aylık) A/B testleri yapın; en doğru email gönderme sıklığınız nedir? Tespit edin, ne çok az, ne çok fazla, doğru yoğunlukta…

2- Üyeleriniz gerçekten kim olduğunuzu bilmiyor, farkında mısınız?

Evet, onlar evvel zaman içinde, bir yoldan gelip sitenize üye olmuşlar. Ama biliyor musunuz, muhtemelen bir sonraki mailinizde sizin kim olduğunuzu hatırlamayacaklar. Onları içinize çekecek mailler gönderin, doğru bir iletişim yolu ile kim olduğunuzu anlatın, hatırlatın! Samimi olun. Sizi takipte kalmaları, onlara ne fayda sağlar? bunu hissetsinler.

3- Emailleriniz çok sıkıcı!

Basit bir mesaj, bir görsel ve eyleme iten küçük buton, iş bitirmek için yeterli değil! Üyelerinizin dikkatini çekecek güçlü içerikler ekleyin. Satın al, hemen tıkla, devamını oku vb. gibi asıl eyleme iten butonlarınızı görünür, tıklanmaya iten güçte tasarlayın. Sosyal paylaşım butonlarınızı eklemeyi unutmayın ki sevdikleri içerikleri paylaşma imkanı verin üyelerinize…

4- Üyeleriniz neye izin verdiklerini bilmiyorlar ki, giderler tabii!

Eğer üyelik formlarınız kafa karıştırıcı ise, ilk gönderimden sonra, üyeleriniz mutsuz bir şekilde aranızdan ayrılacaktır. Ne için üye olduklarını açıkça anlatın, baştan anlaşın yani…

Düzenli email göndereceğinizi, neden göndereceğinizi, bir gün sıkılırsa ayrılabileceğini, bir denemekten ne çıkacağını vs… Markanız için belirlediğiniz iletişim dili ne ise (ne olursa olsun samimiyet unutulmamalı) o dilde anlatın.

5- Emailleriniz kişiselleştirilmiş değil, özel hissettirmiyor.

Üyelerinizin sitenizi ziyaret etmelerinin yolu, onlara özel mesajlar göndermekten geçiyor. Dahası sizden email almaya devam etmek istemeleri, özel hissettirmekte yatıyor.
İlk defa üye olan birine, etkileşimsel mail gönderebilirsiniz, üye olduğu için teşekkür edebilirsiniz mesela. Sadece isimle hitap etmek değil, İlgi alanlarını öğrenip, o doğrultuda içerik paylaşmak, özel günlerini atlamamak vb.gibi iletişiminizi özelleştirme yolları keşfedin.

6- Mobil uyumlu emailler göndermiyorsunuz!

Emaillerin %48’i mobil cihazlardan açılıyor. Eğer emailleriniz akıllı telefonlardan okunmaya uygun tasarlanmıyorsa, düzenlemeye şimdi başlayın, beklemeyin!

Emaillerinizi mobil için optimize ederken, görsel ve text ölçünüzü mobil cihaza uygun hale getirmelisiniz.

7- Okuyucularınızdan gelen geri bildirimleri dinlemiyorsunuz!

Aslında üyelerinizin pek çoğu, neredeyse tamamı size geri dönmeyecek, sizden aldıkları emaillerde nelerden hoşlanmadıklarını veya ne istediklerini anlatmayacaklar. Onların düşüncelerini toplamak için soru sorabilir, farklı iletişim kanalları oluşturabilirsiniz. Bu bilgiler daha güçlü, daha başarılı email kampanyaları oluşturmak için çok değerli olacaktır, analiz etmelisiniz!

Seçil Çetiner’e yazısından dolayı teşekkür ederiz.
www.secilcetiner.com

Üyelerinizin email listenizden çıkması için 7 neden! yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.