E-posta Göndermek İçin En İyi Zaman Nedir?

Saatlerce uğraşıp email kampanyanız için her şeyi hazırladınız. Konuyu seçtiniz emaili yazdınız, düzenlemeyi tamamladınız. Tek bir şey kaldı, o da emaili listenize göndermek.

Peki emaili listenize mailing kampanyanızı göndermek için en uygun gün ne? Hangi saatte mailing gönderimini yapmalısınız?

Bu soruların kısaca cevabı şu; rekabetin en az olduğu zaman.

Bu ne anlama geliyor? Şöyle açıklayalım: Gün içinde kullanıcılar zaten kurumsal ve kişisel emailleriyle boğuşurken arada bazı emailleri gözlerinden kaçırabiliyorlar. Bu emailler sizin kampanyanızın olabilir. Sizin adınıza kötü olan bu durumu aşağıda verdiğimiz verilerle en aza indirgeyebilirsiniz.

Yazıya devam etmeden önce size Başarılı Bir Eposta Pazarlama Kampanyası İçin 10 Öneri adlı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

En Uygun Gün?

Yaptığımız son araştırmaya göre emailler hafta sonları daha çok okunuyor. Neden? Çünkü bilindiği üzere hafta sonları çok daha az email gönderiliyor.

Daha önce hiç gece yarısı izleyecek bir şey bulamayıp tanıtım programlarını izlediniz mi? Aslında mantık bu ve tanıtım yaptıran firmalar da bunu hedefliyor. Normal şartlar altında izlenmeyecek olan tanıtım programı, seyircilerin televizyonda izleyecek hiçbir şey bulamadığı zamanda ortaya çıkıyor ve görevini yapıyor. Bu durumdan siz de yararlanabilirsiniz.

Kullanıcıya ne kadar az şey email olarak gönderilirse sizi fark etme oranı o kadar çok artacaktır.

Hafta içi günlerde ise; neredeyse her gün aynı karşılığı alıyor. Bir günü diğer günden ayıran kayda değer bir farklılıktan söz edemiyoruz. Gönderiniz hafta içi yapılacaksa uygun bulduğunuz herhangi bir günde yapılabilir.

Hatırlatmakta fayda var; ürününüz iyiyse her koşulda diğer emaillere göre daha fazla rağbet görecektir.

En Uygun Saat?

Aynı düşünce yolunu, günün saatleri için de söyleyebiliriz.

Sabah(06:00 – 07:00 civarı) ve akşam(20:00 civarı) gönderilen emailler diğerlerine nazaran daha çok fark ediliyor. Yaptığımız araştırmaya göre yanıt oranının en yüksek olduğu saatler aynı zamanda en az email gönderilen saatler.

Son Olarak

Email gönderirken aslında “en iyi gün” diye bir şey yoktur. Bu sizin markanıza, ürününüze, tanıtımınıza göre farklılık gösterir. Cuma günü göndereceğiniz emaili bekletip pazartesi günü gönderirseniz aslında kötü bir şey yapmış olursunuz.

“En iyi gün” kavramını deneyerek kendiniz bulmalısınız ve bir düzen kurmalısınız. Açılma ve yanıt oranları bularak haftada en iyi karşılık alan günleri çıkartıp gönderilerinizi buna göre ayarlamalısınız.

Eğer bir email marketing firması ile çalışmaya karar verdiyseniz mutlaka en iyi açılma ve tıklama oranlarını tespit edebileceğiniz bir raporlama sistemi olmasına özen gösteriniz.

www.message34.com

E-posta Göndermek İçin En İyi Zaman Nedir? yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.