Başarılı Bir Eposta Pazarlama Kampanyası İçin 10 Öneri

Eposta Pazarlama, üyelerinizle iletişim kurmak ve işinizi geliştirmek için etkili bir pazarlama yöntemidir.

Ebülten üye listenize kayıt olan kişilere eposta gönderimi yapabilirsiniz.

Eposta pazarlama gereksiz maliyet ve zamandan tasarruf etmeyi sağlamakla birlikte, size bir çok rapor alabilme şansı sunar.

Bu sayede iletmiş olduğunuz mesaja olan tepkilere göre, üyelerinizin ilgi alanlarına göre içerik paylaşabilirsiniz.

Aşağıdaki yönergeler sayesinde eposta pazarlama kampanyalarınıza başarınızı artırabilirsiniz.

  1. Odaklı Bir Mesaj Oluşturmak: Metin, açık ve net olmalıdır. Dikkat dağıtıcı ve gereksiz metinleri eleyin. Çoğu alıcı, metinlere sadece göz gezdirmekle yetinir. İleteceğiniz mesajın hemen anlaşılmasını istiyorsanız, metin kısmını toparlamanız gerekir.
  2. Metin Ayrıntılarına Dikkat Edin: Mesajın, okuyucunun aklını karıştırmayacak, teknik terimlerden uzak ve anlaşılır bir dille yazılmış olması gerekir. Tüm bilgiler doğru ve kolay anlaşılır olmalıdır.
  3. Epostanızın Dil Bilgisi ve Yazım Kurallarına Uygunluğundan Emin Olun: Yarım yamalak işler, dijital mecrada profesyonelliğinizden ödün verdiğiniz izlenimine yol açabilir.
  4. Okuyucuyu Direkt Olarak Harekete Geçirecek İçerikler Belirleyin: Güçlü bir içerikle okuyucuyu bir sonraki adıma daha kolay taşırsınız. Ayrıca neyi istediğinizi açıkça belirtmek zorunda olduğunuzu unutmayın. Bu, kampanyanızı başarılı olarak bir sonraki adıma taşımanıza yardımcı olacaktır.
  5. Güçlü Bir Açılış Sayfası Oluşturun: Eğer yolladığınız mail yeterince sağlamsa, açılış sayfanız ondan daha sağlam olmalıdır. İlk izlenimin ne denli önemli olduğunu en az bir kere aşık olmuş herkes biliyordur 🙂 Sağlam bir ebülten gönderip okuyucuları sıradan bir sayfaya çekmek size hiçbir katkı sağlamayacaktır.
  6. Ebülten Tasarımınız Şık ve Düzenli Olsun: Görseller yardımınıza koşabilir. Fakat birine ilk kez mail gönderdiğinizde görsellerin otomatik olarak yüklenmediğini veya internet hızı yavaş olan bir kullanıcnın mailinde görsellerin geç yüklendiğini unutmayın. Bu yüzden görsel ve metin dengesini tuturmak, metinleri mailin üst kısmına, görseller açılmasa bile maili özetleyecek şekilde yerleştirmek faydalı olacaktır.
  7. Marka Tanıtımınızı Mutlaka Yapın: Markanıza ait logoyu mailinizde kolayca görünecek bir yere koymaya özen gösterin. Tasarımınızı, hitap ettiğiniz kiteleye yönelik yapılan ve başarılı sonuç alan ebülten tasarımlarından ilham alarak yapabilirsiniz. Mesajı gönderdiğiniz okuyucunun aklında mailin nereden geldiği hakkında soru işareti bırakmamaya özen gösterin.
  8. Çarpıcı Bir Konu Satırı Kullanın: Konu satırınız “Beni Hemen Açmalısın!” diye bağırmalı. Mailinizin açılmasını ve okunmasını istiyorsanız konu satırı en önemli noktalardan biridir diyebiliriz. Yine de spam filter’lara takılmamak için riskli olabilecek kelimeleri(indirim, fiyat, şok, satın al, para vb.) sadık okuyucularınıza giden mailler dışında sıklıkla kullanmamaya çalışın.
  9. Mailin Gönderen Kısmının Anlaşılır Olmasına Dikkat Edin: Mailin kimden gittiğini karşı tarafa doğru bir şekilde iletemezseniz, okuyucu maili açmamakla birlikte riskli bulup spam olarak işaretleyebilir.
  10. Epostalarınızın Sosyal Medyada Paylaşılmasını Kolaylaştırın: Mailiniz sağlamsa okuyucular bülteninizi sosyal medyada paylaşmak isteyebilir. “Sosyal medyada paylaş” butonları eklerseniz kitleniz gittikçe büyüyecektir.

Başarılı Bir Eposta Pazarlama Kampanyası İçin 10 Öneri yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.