Tak sepeti “yeniden” koluna…

Alışveriş sepetini terk etmiş müşteri adayını geri kazanabiliriz!

E-ticarette sık rastlanılan bir durum; sepete ekliyor ve satın almadan sepeti bırakıp gidiyorlar. Hemen hayal kırıklığı yaşamayalım, elbet yapılacak bir şeyler var; Öncelikle şunu bilelim ki; sitemizi ilk defa ziyaret edenlerin %99’u alışveriş yapmadan çıkacaktır. Fakat bu oranın yaklaşık %75’i aslında o ürünü satın alma eğilimi olan kişilerdir ve geri kazanılabilir.

Sepeti terk eden kişiler hakkında “düşünmek için zamanı kullanıyor” demeyin!

Eğer etkili bir yöntem ve doğru zamanlama ile yeniden iletişime geçebilirseniz geri kazanabilirsiniz.

1- Bir E-Posta Pazarlama Programı Geliştirin

Ziyaretçiniz sepeti terk eder etmez re-marketing çalışmasına başlayın. İlk 12 saat en iyi satın aldırma zaman dilimi, sıcağı sıcağına derler ya, bu durum içinde geçerli bir tabir bu. Yalnız tek bir e-posta gönderip, sonra onu unutmayın, hatırlatmaya devam edin. İkinci mesajı 48 saat içinde gönderebilirsiniz mesela…

2- Sepette bırakılan ürünün görselini kullanın

Ziyaretçiniz çok fazla site dolaşmış, birbirine benzer çok fazla ürünü sepete atmış ve sonunda yorularak bırakmış olabilir, bu mümkün öyle değil mi? O nedenle sepete attığı ürünü görseli ile sunmak, hatırlaması için ona yardımcı olacaktır. Onu ayrıca, e-postanızı aldıktan sonra siteye gidip ürünü yeniden arama zahmetinden kurtarmış olacaksınız. Karar verme sürecini hızlandıracağı da kesin! Görseli sunarken yöntem ve mesaj da önemli, aşağıdaki gibi bir örnek etkili olmaz mı sizce?

Merhaba Zeynep,

Sana bir sorumuz var; www.dogaladogru.com sitesinde ip atlamanın faydaları yazısını inceleyip alışveriş sepetine bir şey bırakmıştın hani, neydi o?

İşte sana bir kopya 🙂

Ürün görselinin altına, bazı müşteri yorumları eklenebilir, ya da o ürün ile satın alınabilecek başka ürün görselleri, ürün hakkında karar vermesinde daha etkili olacak birkaç cümle metin eklenebilir.

Mailing altında bir banner ile örnek olarak sağlık ve bakım detayları burada diyebilirsiniz.

3- Fırsat Teklif Edin!

O kadar yol kat etmiş, belki de şimdi sizden bir adım bekliyordur!
Sadece %10 luk indirim oranı bile alışverişi tamamlatmak için etkili olabilir. İndirim dışında başka tekliflerde sunabilirsiniz; bedava kargo, sadakat programınıza ücretsiz üyelik, hediye, puan biriktirten bir programınız için ek puan… Burada yaratıcılık uzar gider. Ancak bunları idareli kullanmaya bakın, müşteri gözünde “sepetimi her terk ettiğimde bana bir teklifle dönerler” algısı yaratmayın.

4- Güvenli Olduğunuzu Hissettirin!

Hala pek çok kişi online alışveriş yapmanın güvenirliği konusunda endişeli. İade, değişim gibi e-ticarette akla takılabilecek konular ile ilgili açıklama/sözleşmelerin kolay görülebilir bir yerde olduğundan emin olun. Re marketing amaçlı e-postanızı gönderirken, bu bilgilere ulaşması için yönlendirme yapabilirsiniz. Telefon numaranız ve e-posta adresinizi görünür bir şekilde belirtin ki, alışveriş sonrası soruları olduğunda size kolayca ulaşabilecekleri güvenini hissetsinler.

5- Göz Ardı Etmeyin, Geride Kalmayın!

Görünen o ki; sepeti terk eden müşteriyi kazanma çalışmasına yatırım yapan pazarlamacılar her geçen gün artsa da hala %75 in üzerinde e-ticaret sitesi oyuna geç kalıyor.

Bu yöntem, satışa dönüşümü ölçülebilir bir pazarlama çalışmasıdır ve ince ince planlama yapmayı hak eder. Müşteri siteye gelmiş, ürünü beğenmiş, sepete eklemiş. Elinizde büyük bir fırsat var, bu kişiler göz ardı edilemez, geride bırakılamaz. Kalıplaşmış kampanyalar yerine daha sofistike, daha kişiselleştirilmiş kampanyalar denemenizi öneririz.

Tak sepeti “yeniden” koluna… yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.