Doğum Günü Emaillerinin Markalar İçin Önemi

Müşteri ile samimi ilişkilerin kurulması, bugün markalar için son derece önemlidir. Müşteri ile kurulan samimi bir iletişim müşteri sadakatini de beraberinde getirir.

Müşteri sadakatini kazanmak için otomatik gerçekleşen email marketing stratejilerini etkin bir şekilde kullanmak gerekir. Doğum günü tebrik emailleri de müşteri ile samimiyet kurmak için harika fırsatlardır. Kişinin kendini özel hissetmesi sağlanır bu şekilde. Doğum günü emailleri ve doğum günü kampanyaları CRM (Customer Relationship Management) ‘in temel kuralı olmakla birlikte, markaların en çok kullanması gereken özelliklerden bir tanesidir. Özellikle de B2C (Business To Consumer) kapsamında olan, e-ticaret yapan firmalar için şarttır.

Bu tür otomatik pazarlama stratejilerini bugün her marka gerçekleştirebilir, kullabilir ancak maksimum fayda sağlanması en önemli kısmıdır. Öncelikle doğum günü tarihlerinin doğru alınması gerekmektedir. Yanlış zamanda gönderilen doğum günü tebrik emailleri tamamen etkisizdir. Doğru tarihler müşterilere doğrudan da sorularak öğrenilebilir, sürpriz yapmak istendiği belirtilerek. Dürüst sorular da müşteri ile samimi bağın kurulması için bir araçtır.

Doğum Günü Emaillerinin Konu Satırı ve İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Doğum günü emaillerinin içeriği kadar bir diğer önemli konu ise gönderilecek olan tebrik emailinin konu satırıdır. Unutmayın içeriğiniz ne olursa olsun onu açtırabilecek ilk temasını gönderdiğiniz emailin konu satırıdır.

Doğru bilgilere ulaşıldıktan sonra, gönderilecek olan emailin içeriği konu satırından sonra en önemli kısımdır. Diğerlerinden farksız, sade bir kutlama maili, dikkat çekmeden silinecek, önemini yitirecektir. Nihayetinde aynı gün pek çok marka aynı tip email gönderecek, dolayısıyla aralarından sıyrılmak gerekmektedir. Önemli olan müşteriye kendisini özel hissettirebilmek, dikkatini çekebilmektir.

Bu sebeple hediye çeki, indirim ya da kampanyalar kullanılabilir. Hatta ürünlerinizi perakende olarak sattığınız bir fiziksel mağazanız bulunuyor ise doğru bir CRM entegrasyonu ile doğum günü kodu ile birlikte bu mağazalarınızdan alışveriş dahi yaptırabilirsiniz. Ancak, örneğin işe yaramayacak kadar küçük bir indirim ile amaca ulaşılamaz. Aynen insan ilişkilerinde olduğu gibi, hediyenin değeri, marka ile müşteri arasındaki duygusal bağın seviyesini belirleyecektir. Bu tarz kurgular ile müşterinin alışveriş yapması sağlanmalıdır.

Doğum günü emaillerinin maksimum performans ile kullanılması, markalara sanılandan daha büyük getiriler sağlamaktadır. Doğum günü emaillerinin, diğer pazarlama emaillerine oranla açılma oranı yaklaşık 4 katı kadar fazla iken, alışveriş yapılma oranı ise neredeyse 8 katı kadardır. Bu sebeple markalar doğum günü emaillerinde doğru bir kurgu yaparak maksimum faydaya ulaşılabilirler. Müşteri sadakati ile birlikte bu durum, markaların cirolarında %12 ile %18 ‘lik bir artışı sağlamaktadır. Bu da yadsınamaz büyüklükte tutarlar demektir.

Unutmayın önemsenmek herkesin yaşamak istediği bir duygudur.

Doğum Günü Emaillerinin Markalar İçin Önemi yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.