Dijital Pazarlama Dünyasında Eposta Pazarlamaya Güncel Bakış Açıları

2013 yılı eposta pazarlama yapan markalar için değişimleri de beraberinde getirdi.

Gmail’in yeni sekmeleri tanıtması ve kampanyaları artık ayrı sekme olarak göstermesi eposta pazarlamasına farklı bakış açıları kazandırdı. Yahoo’nun uzun süredir hesaplarına giriş yapmayan eposta kullanıcılarını sistemlerinden silmesi de yapılan kampanyalarda yahoo email kullanan üyelere kalıcı olarak ulaşamama (hard bounce) sonuçlarını önemli oranda etkiledi.

Hayatımızın değişmez bir parçası olan cep telefonları da mobil pazarlamaya bakış açımızı sorgulamamıza sebep oldu.

Ve Sosyal Medya… Eposta pazarlamayı öldürecek mi yok edecek mi derken her gün eposta kutularımızı kontrol etmeye ayırdığımız zaman 2 saati geçti. Sosyal medya hesabı açarken epostaya ihtiyacımız olduğunu unutmadan sosyal medya ve eposta pazarlama evlendi bile haberimiz olmadan. Email Marketing ve Sosyal Medya Mantık Evliliği ile ilgili yazımıza linkten ulaşabilirsiniz.

Peki 2014 ve sonrasında nelere dikkat etmeliyiz?

 • Şimdiye kadar yapılan kullanıcı deneyimleri eposta pazarlama yapan üyelerin doğum günü, bayram ve özel gün kutlamalarında promosyonlara ilgi gösterdiklerini gösteriyor.
 • Şimdiden markanız için 2014 yılı içerisinde olacak özel günler için pazarlama stratejilerinizi belirleyin. Kuru bir tebrik yerine havuçlar vermenizde yarar var.
 • Eposta pazarlamasını uzun süredir yapıyorsanız eğer, üyelerinizin mobil kullanırım oranlarını incelemeye başlayın ve geç kalmadan mobil stratejilerinizi belirleyin.
 • Mobil kullanıcılara özel ayrı bülten tasarımı yapın. İçerik ile boğmayın, öncelikle en iyi ve en önemli içeriklerinizi sunun. Tasarımlarınızı mümkün olduğunca tek kolon olarak tasarlamaya özen gösterin.
 • Yeni stratejiler belirleyin. Üyelerinizin sizi takip etmesini sağlayacak haftalık ve aylık kurgular yaratın. Bir sonraki kampanyayı heyecan içinde beklemelerini sağlayacak kurguyu mutlaka bulacaksınız.
 • Kampanyalarınızda test yaparak doğru ve verimli zamanı, konu satırını belirleyin. (A/B Split Test) Üyeleriniz en çok hangi saat diliminde geri dönüş yapıyor, üyelerinizin ilgisini çeken konu satırları ne tarz konu satırları? Bunları keşfedin.
 • Üyelerinize her kampanyada markanız ile ilgili yeni bir bilgi verin. Bilinmeyen size artı değer katacak özellikleriniz mutlaka geri dönüş sağlayacaktır.
 • Üyelerinizin ilgi alanlarını belirleyin ve her üyenize kendi istediği özgün içerikleri paylaşın. Üyelerinizi mailleriniz ile boğmak geri dönüş sağlayacak anlamına gelmiyor. Az ve öz hedefinden uzaklaşmayın.
 • Periyotlar halinde raporlarınızı inceleyin. 3 – 6 – 9 – 12 aylık süreçlerde açan, açmayan, üyelik iptal eden, linklere tıklayan ve tıklamayan üyelerinizi analiz ederek onlara özel kurgular belirleyin.
 • Örnek son 6 aydır açmayan üyelerinize özel bir kampanya düzenleyin. Bu kampanya sonucunda açmayanlar üzerinden veritabanınızda bir temizlik işlemi yapmanız size sağlıklı raporlamada yararlı olacaktır.
 • Sizden artık email almak istemeyen üyelerinizin yorumlarını inceleyin. Bu yorumlar size değer katacaktır. Bu hataları diğer üyelerinizde yapmamak için yeni stratejinizde bu maddeyi ilk sıraya yazın.

www.message34.com

Dijital Pazarlama Dünyasında Eposta Pazarlamaya Güncel Bakış Açıları yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.