Toplu Mail Nasıl Gönderilir?

Kurumunuz için pazarlama stratejileri belirleyip eposta pazarlama yapmaya karar verdiniz. Bir çok farklı kanaldan email listesi oluşturmaya ve toplamaya başladınız. Bu email toplama yöntemleri arasında web sitesi, online formlar, fuarlar, mağazalarınız ve bir çok kanal olabilir.

Email üye sayısı artırma ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Toplanan email listenize artık ilk duyurunuzu yapmaya karar verdiniz. Yeni çıkardığınız bir ürün, kampanyada bulunan ürünlerinizi ya da kurumunuzla ilgili acil bir duyuru mailingi yapacaksınız.

Peki şimdi bu listeye toplu maili nasıl göndereceksiniz?

– Kurumunuzda bulunan IT departmanı mı gönderecek?

– Yoksa web sitenizin tasarımını ve güncellemesini sağlayan web ekibiniz mi?

Toplu mail gönderme IT ekiplerinin basitce bir yazılım geliştirip toplu mail listemize bu HTML içeriği gönder denecek kadar basit bir pazarlama yöntemi maalesef değil.

Yapan firmalar ve kurumlar yok mu?

Tabi ki var ve bu firmaların kısa bir süre sonra kendi kurumsal email adreslerinin ve local IP’lerinin kara listelere (black liste) girerek kendi email adreslerinden normal mailleşmelerini bile sağlayamadıklarını unutmamak lazım. Sorumuzun cevabı IT departmanımız değil.

Web ekibimiz bunu gerçekleştirebilir mi?

Ebülten tasarımı ve bu tasarımın HTML kodlamaya dönüştürülmesi tamamen web sitesi kodlamaktan farklıdır.

Mümkün olduğunca HTML’in ilk kodlama dili olan 4.01 ile kodlanması ve tablo yapısı ile kodlanması yollamış olduğunuz bülteninizin mail kutularında daha düzgün ve tasarıma uygun bozulmadan görülmesini sağlayacaktır.

Bunun yanında inboxa düşme oranlarının yüksek olması içinde belli kurallara mutlaka dikkat edilmelidir.

Örnek olarak tek parçadan oluşan bir .jpeg gönderilmesi listenize bir çok mail kutusunda spam ve junk kutusunda gözükmesine sebebiyet verecektir.

Ebülten tasarımı ve HTML kodlama için dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili yazımıza linkten ulaşabilirsiniz.

Cevabımıza gelince web ekibimiz belli bir eğitimden sonra sadece ebülten hazırlık sürecimizi yönetebilir cevabını almış oluyoruz.

Bu durumda ne yapmak gerekiyor?

Dilimizde eposta pazarlama olan ve dünyamıza email marketing olarak giren dijital pazarlama yöntemi artık başlı başına bir iş yönetimidir.

Bu hizmeti tümü ile size sunmakta olan email marketing firmaları üzerinizde bulunan bu iş yükünü en aza indirerek yollamış olduğunuz ebültenin inbox’a düşmesi için gerekli önlemleri alarak domain ve IP’lerinizin itibar kaybetmemesi, black liste girmemesi, yolladığınız toplu maillerin başarıya ulaşmasına kadar bir çok hizmeti sunmaktadırlar.

Unutulmaması gereken en önemli detaylardan biri ise email listenizi doğru segmentler ile yöneterek başarı kriterinizin artmasını sağlamak.

Beyaz eşya ile ilgilenen bir üye grubunuza bahçe ürünleri yollayarak üyenizin ebültenlerinizden sıkılmasına sebep verebilirsiniz. Bunun doğru yöneteminide segment bazlı email hedeflemesi ile gerçekleştirebilirsiniz.

Bu konuda detaylı bilgi almak ve “Eposta Pazarlamada Segment Bazlı Email ile Tam İsabet!” adlı yazımızı okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Yazımızın sonunda tekrar belirtmekde yarar olduğuna inandığımız ana fikri tekrarlayalım.

Toplu Mail gönderimi kurumunuzda kendi email hesabınızdan kolayca yönetebileceğiniz bir pazarlama yöntemi değildir. Profesyonel destek alınmadığı takdirde kurumunuzun adı ve domaininin itibar kaybetmesine sebep verebilirsiniz.

Toplu Mail gönderimi için profesyonel destek almak için Message34 sistemine buradan hemen başvurabilirsiniz.

Toplu Mail Nasıl Gönderilir? yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.