Eposta Pazarlamada Segment Bazlı Email ile Tam İsabet!

Segmentasyon (bölümlendirmek) devrimi çoktan başladı, hatta aldı başını gidiyor. Birçok marka pazarlama stratejisini bu yönde değiştirdi. Diğer pazarlama kanallarına oranla çok daha az maliyetle, segment bazlı gönderdikleri emaillere olumlu dönüşler almaya başladılar bile. Yoksa siz hala eski yöntemlerle mi müşterilerinize email gönderiyorsunuz? O halde hemen profesyonel bir yardımla segment bazlı email göndermeye başlayın ve satışlarınızdaki farkı kendi gözlerinizle görün.

Segment bazlı başarılı eposta pazarlama kampanyalarına ulaşmak için, email listenizdeki müşterilerinizi anlamalı ve onları yakından tanıyıp, ilgilenmelisiniz. Düşünsenize 5 parmağın beşi bile bir değilken bütün üyelerinize aynı email kampanyasını gönderip, hepsinden aynı tepkiyi, aynı geri dönüşü almanız mümkün mü? Elbetteki değil. Günümüzde yapılan kampanyalarda bakılan ilk nokta “bana özel mi” akıllara ilk gelen soru ise, “bana faydası ne” hal böyle olunca segmentasyon yapmadan herkese aynı email kampanyasını göndermek çokta doğru görünmüyor.

Müşterilerinizi yaşlarına, cinsiyetlerine, yaşadıkları şehirlere, daha önce sizden alışveriş yapıp, yapmamalarına, geçmişteki satın alma güçlerine, hayat tarzlarına ve algılarına göre bölümlendirebilirsiniz. Bu bölümlendirme (segmentasyon) sizin iş dinamiğinize göre farklılaştırılıp, çoğaltılabilir.

Örneğin; E ticaret ile çalışan bir kozmetik firması olduğunuzu varsayalım. Sitenizdeki tıklanma oranlarına bakarak üyeleriniz arasından Mart ayında güneş ürünlerini inceleyen ve Temmuz ayında da ürünleri sipariş eden bir grup olduğunu belirlediniz. Bu gruptaki kişilerin tatile gitmeden önce güneş ürünü ihtiyaçlarını karşılamak isteyen kişiler olduğunu tespit edebilirsiniz. Bu davranışın nedenini tespit ettikten sonra yaz ayları öncesi güneş ürünlerinde kampanya yaparak email gönderebileceğiniz bir segment grubu oluşturmuş olursunuz.

Benzer segmentasyon çalışmalarıyla müşteri listenizdeki kişilerin ihtiyaçları, beklentileri, istekleri hakkında fikir edinirsiniz. Böylece, her segmente özel satış stratejileri belirleyerek herkese kendisine uygun fırsatlarla hitap edip, nokta atışı yapabilirsiniz. Müşteri listenizdeki kişilerin devamlılığını sağlayıp hatta yepyeni üyeler kazanmak istiyorsanız her emaili segment bazlı göndermenizde fayda var.

Segment bazlı gönderdiğiniz emailler sayesinde sizinle uzun yıllar birlikte olacak sadık ve mutlu müşteri kitlesi oluşturup daha çok kazanmanın şimdi tam zamanı!

www.message34.com

Eposta Pazarlama’da Segment Bazlı Email ile Tam İsabet! yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.