CRM(Customer Relationship Management), Müşteri İlişkileri Yönetimi anlamını taşımakta. Bir kurumun var olan müşterilerinin yanı sıra potansiyel müşterilerle olan ilişkilerini yönetmek adına oluşturulmuş bir stratejidir. CRM, müşteri ilişkilerinin etkili yönetimi için geliştirilmiş yazılım çözümleri olarak da bilinir.

Bir CRM sistemi, müşterilere ve şirket faaliyetlerine açık bir bakış açısı sağlar, bu verileri basit ve özelleştirilebilir bir kontrol paneli halinde firmaya sunar.

CRM yönetiminde fiyat belirleyici bir kıstas olmamalıdır. Programın kullanılabilirliği sizin ve ekibiniz için çok daha önemlidir. Ekibin kullanamadığı bir CRM uygulamasının hiçbir faydası olmayacağı gibi, performansınızı daha da düşürebilmektedir. Kolay bir arayüz ile bütçenize uygun bir CRM yazılımı satın almak karlılığınız açısından en faydalı olandır.

CRM NE İŞE YARAR?

CRM, firmaların müşteri iletişim bilgilerinden, satış sonrası aşamaya kadar süren tüm bilgilerini içeren bir yazılımdır. Bu veriler, şirketin yararına kullanabileceği çeşitli analizler yapabilmeyi mümkün kılar. Doğru satış tahmini, etkili üretim, müşteri sadakati, güvenilir raporlama, maksimum pazarlama faaliyeti getirisi CRM sisteminin başlıca faydaları arasında yer alıyor.

CRM programı üzerinden farklı departmanlar için farklı yetkiler verilebilir. Gelin departman özelindeki faydalarına bir göz atalım:

 • Satış ekipleri; geçmiş satışlardan, ürün takibine kadar tüm süreci kavrayabilmek için CRM’i kullanabilir.
 • Pazarlama ekipleri, müşteri profilini daha iyi analiz etmek ve etkinliklere uygulamak için CRM’i kullanabilir.
 • Müşteri hizmetleri ekipleri, müşterinin tüm iletişim sistemlerini yakından ve etkili bir şekilde izleyebilmek için CRM’i kullanabilir.
 • Tedarikçiler; raporlama, toplantı, ürün takibi ve iş ilişkilerini daha iyi yönetebilmek için CRM’i kullanabilir.
 • İK ekibi ise, işe alım sürecini daha aktif hale getirip çalışan performanslarını analiz edebilmek adına CRM’i kullanabilir.

CRM; işletmenin müşterilerinden, iş ortaklarına ve tedarikçilerine kadar süren iletişim seviyesini derinleştiren bir süreçtir.

CRM önemlidir çünkü; işletmenin müşteriler, iş ortakları ve tedarikçilerle olan ilişkilerini derinleştirip kar etmesini sağlar.

CRM’İN FAYDALARI NELERDİR?

 1. Derinleştirilmiş iletişim yönetimi
 2. Ekipler arası uyum
 3. Kuvvetli satış yönetimi
 4. Doğru tahminler
 5. Güvenilir raporlama
 6. Verimlilik
 7. Müşteri memnuniyeti
 8. Potansiyel müşteri kazanmak
 9. Zenginleştirilmiş ürünler ve servisler
 10. Artan satış hacmi

 

CRM Nedir? CRM’nin Şirketlerdeki Yeri Nedir? yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.