E-posta Pazarlamada A/B Testi Nedir?

Web 2.0 kavramının hayatımıza girmesiyle birlikte e-posta pazarlamadaki tasarım değişiklikleri de göze çarpmaya başladı. Artık markaların amaçları sade ve göz alıcı tasarımlar üretmek oldu.

Web 2.0’ın hayatımıza kattığı dönüşümler ve değişimler bizlere tasarım gibi değişime ihtiyaç duymayan kavramların, aslında değişime açık olduğunu gösterdi.

A/B Testi

A/B testi(A/B Testing) kavramı ülkemizde pek kullanılmasa da dünya genelinde popüler bir kavramdır.

A/B testi kısaca, kullanıma hazır 2 farklı tasarımın, test edilerek karşılaştırılmasına denir. Bu tasarımın içine; konu satırı, içerik, site, landing page, gönderi, üyelik sayfası, satış sayfası gibi kavramlar dahildir.

A/B Testinin Amacı Nedir?

A/B testiyle hali hazırda kullandığınız tasarımı değiştirmeden farklı bir tasarımı, bazı kullanıcılarda deneyerek gelen tepkileri gözlemleyebilirsiniz. Eğer kullanıcılar, denediğiniz yeni tasarımı ve/veya konu satırını eskisinden daha çok beğenirse veya daha fazla ilgi gösterirse, kullanmaya hemen başlarsınız. Ama eğer yeni tasarımı gönderisini yaptığınız kullanıcılar beğenmezse değişikliği bir kez daha gözden geçirebilme şansınız olur. Bu şekilde olası en ufak etkiyi bile takip edebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

A/B testini yapmak için ilk önce, zaten kullandığınızdan farklı bir tasarım bulmanız gerek. Tasarımı bulduktan sonra, belirlediğiniz kısıtlı sayıdaki kullanıcıları, yeni tasarımınıza yönlendireceksiniz. Tasarım olarak mailing yapanlar, genellikle konu satırını test etmeyi tercih ediyor. Buradaki amaç kullanıcıların hepsini bir anda yeni tasarıma geçirmek yerine, belirlediğiniz kullanıcı grubunu geçirerek, oluşacak olumlu veya olumsuz tepkileri görmektir.

Eğer siz de yaptığınız gönderileri geliştirmek, onlar üstünde yeni şeyler denemek istiyorsanız; “A/B testi” stratejisini uygulayabilirsiniz.

A/B Testi Konu Satırı Örnekleri

A konu satırı: AD/SOYAD sana özel indirim fırsatını kaçırma
B konu satırı: Bu fırsat kaçmaz! Sana özel indirimi kaçırma
A konu satırı: Yeni ürünlerimiz yayında! İlgini çekebilir.
B konu satırı: İlgini çekecek yeni ürünler yayında hemen incele!

www.message34.com

E-posta Pazarlamada A/B Testi Nedir? yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.