Türkiye’de E-Posta Pazarlama !

İnternetin hayatımızdaki önemini bilmeyen yoktur sanırım. Hatta öylesine büyük kolaylıklar sağlamıştır ki, insanların çok büyük bir bölümü ihtiyaçlarının neredeyse tamamını internet üzerinden karşılamaktadırlar. Nimetleri “iletişim, reklam, gelir elde etme, online haber kanalı, alış-veriş vb. gibi) saymakla bitmez. Özellikle son yıllarda online ticaret sektöründe müthiş patlamalar söz konusu… zira; küreselleşmeyle birlikte sanayileşmenin de giderek gelişmesi, nüfus artışı, ülkeler arasındaki mesafelerin önemini yitirmesi, pazar alanlarındaki müthiş artış, vs. gibi ve daha bir çok faktörler neticesinde firmalar arasındaki rekabet ortamı da aynı oranla artış göstermektedir. Dolayısıyla da iş dünyasında ki bu rekabet ortamı firmaları farklı arayışlar içerisine sürüklemiştir. Ve akıllarda bir soru “en hızlı, en etkili ve bütçeyi zorlamayan en uygun reklamı nasıl yapabilirim.? Ürünlerimi nasıl tanıtabilirim?” tabii ki online reklamlar… burada da devreye öncelikle web siteleri giriyor. Özel olarak tasarlanmış firmaların kendi kurumsal kimliklerini ortaya koydukları ve ürünlerini tanıttıkları web siteleri.

Peki başarılı bir sonuç elde etmek için sadece web sitesi kurmak ve bir iki reklam yapmak yeterli midir? Elbette ki hayır… “%100 başarı istiyorsan, daha hızlı ve daha akılcı yöntemler uygulamak zorundasın, müşteri sana gelmiyorsa sen müşteriye gideceksin” mantığıyla hareketle; e-posta pazarlamanın bu iş için tabir yerindeyse tam bir biçilmiş kaftan olduğunu söylemek yanlış olmaz doğrusu.

Nedir E-posta Pazarlama?

Adından da anlaşılacağı üzere pazarlamanın online olarak, yani e-mail tekniği ile yapılmasıdır. Bu teknik pazarlamaya dair iletilmek istenen mesajı çok daha hızlı bir şekilde müşteriye ulaştırması ve neredeyse sıfır maliyetle uygulanması nedeniyle genellikle firmaların satın alma departmanlarında kullanılmaktadır.

E-Posta Pazarlamasının Türkiye’deki Yeri !

Önceleri daha çok Amerika, Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerinde çok uzun yıllar boyunca kullanılmasına rağmen ülkemizde pek rağbet görmeyen e-posta pazarlaması, şimdilerde ise Türkiye’de e-posta pazarlama alanında istenen başarı sağlanmış gibi görünüyor. Çünkü, yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de yaklaşık 36 milyon internet kullanıcısının olduğu ve bunların 11 milyonunun da online alışveriş yaptıkları tespit edilmiştir. Bu da ülkemizde dijital ortamdaki pazarlama tekniklerine verilen önemin ve de güvenin bir göstergesidir.

E-Posta Pazarlamanın Avantajları !

  • Firmalar tarafından düzenlenen elektronik postaların müşteri potansiyelinin olabileceği hedef kitlelere daha hızlı ve düşük maliyetlerle ulaşması,
  • E-Posta Pazarlamasında kullanılan yöntemler ile e-mailler müşterilere saniyeler içerisinde ulaşması,
  • Kullanımının daha kolay olması, bu yöntem ile e-mail gönderimi otomatikleştirilerek tekrar tekrar satın alma yapılabilmektedir.
  • Teknoloji yatırımı gerektirmeyen bir arayüz ile hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.
  • Türkiye’de E-Posta Pazarlama işi için tasarlanmış özel programlar sayesinde takibi daha kolay olup, postanın kimler tarafından açıldığı, tıklama aldığı, satın alma işleminin gerçekleşip gerçekleşmediği gibi daha bir çok bilgiye de anında ulaşılması mümkündür.

Dezavantajları !

Türkiye’de E-Posta Pazarlama yöntemi her ne kadar bir çok firma tarafından kullanılsa da bazı kötü niyetli kişiler tarafından e-mail adreslerine spam toplu maili gönderildiğinden dolayı, hangi e-mailin gerçek hangisinin spam olduğu kullanıcılar tarafından ayırt edilmesi neredeyse imkansız hale gelmiştir. Bu da, e-posta pazarlama tekniğini uygulayan gerçek firmaları zan altında bırakmıştır. Firmalar tarafından gönderilen e-postalar spam olarak algılanarak çoğu zaman da “gereksizler” kutusuna atılarak kullanıcıların gerçek mailleri açmamasını sağlamaktadır.

Sizde internetin sosyal ağlarında daha etkili yöntemler kullanarak gelir düzeyinizi arttırmak ve reklamlarınızı yapmak istiyorsanız doğru adrestesiniz.

Bizi takip etmeye devam edin…

www.message34.com

Türkiye’de E-Posta Pazarlama yazısı ilk önce Message34.com Email Marketing Sistemi üzerinde ortaya çıktı.